چرا صنایع هوایی از راه اندازی شبکه ۵G نگران هستند؟

چرا صنایع هوایی از راه اندازی شبکه ۵G نگران هستند؟

در صورتیکه غول های مخابراتی جهان برای توسعه شبکه 5G آماده می شوند، خطوط هوایی در بعضی از فرودگاه ها به دلایلی مختلف نگران توسعه این شبکه مخابراتی هستند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری گاردین، بعد از درخواست مدیرعامل های خطوط هوایی بزرگ و شرکت های FedEx و UPS از وزارت هوانوردی و وزارت حمل و نقل آمریکا درباب رفع نگرانی های موجود در مورد راه اندازی شبکه ۵G در نزدیکی فرودگاه ها، دو غول مخابراتی این کشور یعنی Verizon و AT&T راه اندازی شبکه خودرا در این مناطق به تاخیر انداختند.
علت این درخواست خطوط هوایی، اجتناب از اختلالات جدی در جابه جایی مسافران هوایی، حمل و نقل بار، زنجیره تامین و تحویل ملزومات پزشکی بیان شده است.
اما چرا خطوط هوایی تحت تاثیر شبکه ۵G قرار می گیرند؟
دلیل اصلی این نگرانی نزدیک بودن طیف موج مورد استفاده این شبکه های مخابراتی به طول موج مورد استفاده در ابزار ارتفاع سنج وسایل نقلیه هوایی است.
این نگرانی ها در حالی بیان می شود که دو شرکت مخابراتی مذکور سال قبل میلیاردها دلار جهت استفاده از این طیف طول موج ها سرمایه گذاری کردند.
کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا در سال ۲۰۲۰ میلادی طیف موج حائلی را بین طیف موج مورد استفاده برای شبکه ۵G و طیف موج مورد استفاده برای ارتفاع سنج ها اعلام نمود تا نگرانی های امنیتی رفع گردد. اما اداره فدرال هوانوردی ماه گذشته اعلام نمود احتمال تداخل این دو طیف موج مانع استفاده تعدادی از خلبان ها از ارتفاع سنج می شود.
این اعلام بعد از به تعویق انداختن زمان راه اندازی شبکه ۵G توسط شرکت های AT&T و Varizon از شروع ماه دسامبر و توافق آنها بر کاهش قدرت سیگنال باند C به مدت ۶ ماه انجام گرفت.
شبکه ۵G چطور موجب تاخیر پروازها می شود؟
هواپیماهایی که به ارتفاع سنج های قدیمی تر مجهز هستند، ممکنست در معرض تداخل سیگنال قرار گیرند و به همین علت در شرایطی مانند مه یا سایر شرایط آب و هوایی نامناسب که امکان دیدن باند فرود یا پرواز وجود ندارد، خلبان ها نمی توانند به ابزار ارتفاع سنج اطمینان کنند و ناچار به تغییر مسیر، تاخیر یا عدم انجام پرواز می شوند.
به گفته شرکت های AT&T و Varizon هم اکنون شبکه ۵G در مناطق فرودگاهی بیش از ۴۰ کشور جهان مورد استفاده قرار می گیرد که از هواپیماها و ارتفاع سنج های قدیمی بهره می برند.
با وجود این مقامات آمریکایی هنوز نتوانسته اند از ایمن بودن این شبکه مخابراتی در نزدیکی فرودگاه ها اطمینان حاصل کنند.
در نتیجه این اتفاقات تعدادی از خطوط هوایی بین المللی همچون Air India و امارات پروازهای خودرا به آمریکا کنسل کرده اند.

1400/11/04
11:17:00
0.0 / 5
657
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آزینیک