برای اولین بار در كشور؛

پایش شبکه سراسری برق با محصول ایرانی امکان پذیر شد

پایش شبکه سراسری برق با محصول ایرانی امکان پذیر شد

محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت سامانه ای برای اندازه گیری فازور یا PMU برای سیستم های برق شدند.به گزارش آزینیک به نقل از معاونت علمی و فناوری، مهدی کراری مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه دستگاه واحد اندازه گیری فازور یا PMU برای شبکه برق کشور در همه جای دنیا مهم می باشد که بومی باشد، اظهار داشت: شبکه برق کشور نیاز دارد همیشه توسط دستگاه هایی ازجمله واحد اندازه گیری فازور تحت نظارت باشد تا بتواند داده های زمان بروز حوادث در شبکه را به صورت منظم ضبط کند.
وی با اشاره به اینکه آگاهی از وضعیت شبکه های قدرت و نظارت بر عملکرد آنها برای کنترل و جلوگیری از رخدادهای نامطلوب امری اجتناب ناپذیر است، اظهار داشت: شبکه برق ایران هم مانند سایر کشورها به منظور داشتن وضعیت پایدار نیازمند دستگاه مانیتورینگ مناسب جهت استخراج اطلاعات شبکه است. بهره بردار شبکه باید اطمینان حاصل کند که در هرلحظه متغیرهای شبکه در محدود مجاز خود قرار دارند. دستگاه واحد اندازه گیری فازور یا PMU برای نخستین بار در سطح کشور و خاورمیانه ساخته شده است.
به گفته مدیر شرکت، این دستگاه ایران ساخت، اطلاعات ولتاژها و جریان ها همراه با اندازه اختلاف فاز آنها که با مرجع جهانی زمانی GPS سنجیده شده است را به مرکز کنترل شبکه ارسال می کند.
وی اضافه کرد: از کاربردهای این دستگاه میتوان به سیستم مانیتورینگ ناحیه گسترده، تخمین و نمایش دقیق حالت سیستم، تشخیص خطا و تعیین محل خطا، ارزیابی پایداری سیگنال کوچک، پایداری گذرا و ولتاژ، تجزیه وتحلیل حوادث و اغتشاشات، حفاظت گسترده، کنترل هوشمند و زمان حقیقی بار، بازیابی سیستم قدرت و سیستم کنترل و اعتبار سنجی اشاره نمود.
وی ضمن اشاره به کارایی های سامانه اظهار داشت: این محصول با ۴۰ کانال آنالوگ (ولتاژ و جریان) و ۶۴ کانال دیجیتال قابلیت اندازه گیری و ذخیره دقیق اطلاعات را دارد. همینطور اطلاعات را به نرخ نمونه گیری ۲۵۶ نمونه در هر سیکل و به صورت سنکرون از راه GPS اندازه می گیرد. این اطلاعات با نرخ ۸۰۰ نمونه در ثانیه به مرکز کنترل ارسال می شوند.
مدیر شرکت افزود: ماژولار بودن تعداد ورودی های آنالوگ و دیجیتال از خصوصیت های بازر دستگاه است. تعداد ماژولار ورودی های آنالوگ و دیجیتال دستگاه PMU ساخت این شرکت را میتوان با تغییر ماژول های به کاررفته به آسانی افزایش یا کم کرد. این بدین مفهوم است که برای هر نقطه نصب میتوان از یک PMU با تعداد ورودی های خاص مورد نیاز آن نقطه استفاده نمود.
وی با تکیه بر این که کلیه کانال های این دستگاه از راه GPS سنکرون می شوند و اطلاعات نمونه برداری شده برچسب زمانی منطبق با استاندارد دریافت می کنند، اظهار داشت: ارسال اطلاعات در این دستگاه کاملاً منطبق بر استاندارد IEEE ۳۷.۱۱۸ صورت می پذیرد. قابلیت انتقال داده به نقاط دور با استفاده روش های مخابراتی متفاوت ازجمله فیبر نوری، ADSL و موارد دیگر وجود دارد. جهت بررسی صحت انتقال داده از یک کد ۱۶ بیتی CRC بهره گرفته شده است.


منبع:

1400/10/24
12:21:01
0.0 / 5
633
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آزینیک