مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی مشهد خبر داد

بستری ۳۵۰ مبتلا به کرونا در خراسان رضوی

بستری ۳۵۰ مبتلا به کرونا در خراسان رضوی

خراسان رضوی مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: هم اکنون مجموع بستری های کرونا در خراسان رضوی 350 نفر است که از این تعداد 96 نفر در بخش  مراقبت های ویژه بستری هستند.دکتر محمد پهلوان در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: روز گذشته در خراسان رضوی ۱۵۳ نفر بستری جدید مبتلای قطعی یا مشکوک به کرونا داشته ایم.

وی درباب تعداد مبتلایان به امیکرون در خراسان رضوی بیان کرد: موارد مبتلاشدن به اومیکرون را وزارت بهداشت اعلام می کند اما نکته مهم این است که مبنای تصمیم گیری ما برمبنای تعداد موارد مثبت امیکرون نیست و خودمان را برای شرایط همه گیری کرونا آماده کرده ایم.

پهلوان در ارتباط با آمار واکسیناسیون در افراد بستری مبتلا به کرونا در استان اضافه کرد: آمار به روزی در این خصوص در دسترس نیست اما بعنوان مثال حدود ۱۰ روز قبل بیشتر افراد بستری در بخش مراقبت های ویژه واکسن دریافت نکرده بودند اما کسانی که واکسن تزریق کرده اند، باید این مساله را در نظر بگیرند که در صورت گذشت ۶ ماه از زمان واکسیناسیون آنها، ایمنی بدن کاهش می یابد و ممکنست گرفتار موارد حاد مبتلاشدن به کرونا شوند.

وی اشاره کرد: دلیلهای تاکید ما بر تزریق دوز سوم این است که ایمنی بدن پنج ماه پس از تزریق واکسن کاسته می شود. همین طور مطالعات نشان داده کسانی که سه دوز واکسن دریافت کرده اند، حداکثر مقاومت در مقابل ویروس کرونا را دارند.

پهلوان درباره تحویل محموله جدید واکسن آسترازانکا به دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: به سبب این که محموله جدید آسترازانکا هنوز به ما تحویل داده نشده، واکسن آسترازنکا تنها برای تزریق دوز دوم مورد استفاده قرار می گیرد. بمحض این که محموله جدیدی دریافت شود، باردیگر تزریق برای دوزهای دیگر نیز صورت خواهد گرفت. نباید از یاد برد که بهترین واکسن در دسترس ترین واکسن است. باید این نکته را هم در نظر گرفت که سهم آسترازنکا در واکسیناسیون کشور کم است. در مجموع وضعیت کشور از نظر واکسیناسیون به شرایط مناسبی رسیده است؛ بدین سبب بهتر است افراد واکسیناسیون را به تاخیر نیندازد و از واکسن های موجود استفاده کنند.

کند شدن سرعت واکسیناسیون در دوز سوم

وی اظهار داشت: استقبال مردم از واکسن های داخلی خیلی خوب بوده و ما درخواست محموله های بیشتری از این واکسن ها داشته ایم اما مساله مهم کند شدن سرعت واکسیناسیون بخصوص در دوز سوم است. ما برای ادامه شرایط خوب و برای بهتر شدن شرایط کرونائی کشور از مردم تقاضا داریم که برای تزریق دوز سوم مراجعه کنند.

پهلوان اضافه کرد: در طول ۱۰ روز گذشته سه روز را بدون فوتی کرونائی را گذرانده ایم که تنها به سبب رعایت پروتکل ها و انجام واکسیناسیون سراسری بوده است.

پهلوان با اشاره به کاهش استقبال مردم به واکسیناسیون بیان کرد: برداشت ما این است که ظاهرا برخی از مردم باتوجه به کاهش آمار مرگ و میر و آبی شدن بیشتر شهرهای کشور تصور می کنند کرونا تمام شده و خطری وجود ندارد اما باید این مساله را در نظر گرفت که کشورهای اروپایی و آمریکا به شدت درگیر بحران کرونا هستند و احتمال انتقال این سویه های جهش یافته به ایران و درگیر کردن مردم ما هم وجود دارد.

وی اضافه کرد: اگر در آمادگی کامل باشیم، در شرایطی که بقیه جوامع در یک کارزار خیلی مشکل به سر می برند، می توانیم امیدوار باشیم که کشورمان از این قضیه مصون باشد وگرنه شرایط کرونائی کشور می تواند به آسانی و به سرعت تغییر کند.

.


1400/10/22
22:47:03
0.0 / 5
666
تگهای خبر: دانشگاه , مراقبت
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
آزینیک