رییس انستیتوپاستور ایران:

برای دز سوم واکسیناسیون کرونا مراجعه کنید

برای دز سوم واکسیناسیون کرونا مراجعه کنید

رئیس انستیتوپاستور ایران با تاکید بر خطر امیکرون و ضرورت سرعت گرفتن واکسیناسیون دز سوم واکسن کرونا در کشور، اظهار داشت: سفارش کمیته علمی به هموطنان این است که در نخستین فرصت طبق دستورالعمل های وزارت بهداشت، واکسن دز سوم را تزریق کنند.


به گزارش آزینیک به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا بیگلری در حاشیه جلسه کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا، اظهار داشت: نخستین نکته مهم این است که حالا یک اصل پذیرفته شده در کشورها این است که پس از تزریق دو دز واکسن مقابل کرونا، دز سوم حتما تکمیل کننده است و احتمال مبتلاشدن به بیماری را می کاهد و اگر هم ابتلایی اتفاق افتاد، مسلما عوارض بیماری بسیار کمتر خواهد بود.
وی اضافه کرد: بنا بر این در درجه اول سفارش کمیته علمی به هموطنان این است که در وهله اول در نخستین فرصت طبق دستورالعمل های وزارت بهداشت، واکسن بوستر، یادآور یا دز سوم خودشان را تزریق کنند.
بیگلری درباره وضعیت میزان واکسن ها برای دز سوم و تزریق به کودکان و کفایت آنها، اظهار داشت: خوشبختانه هم واکسن های وارداتی و هم واکسن های تولید داخلی به اندازه کافی در کشور وجود دارد. فارغ از این که چه نوع واکسنی را تزریق می نماییم، نتیجه کلی که دنیا به آن رسیده، این است که تزریق سه دز از هر نوع واکسنی می تواند تاثیر بسیار مهمی در پیش گیری از مبتلاشدن به بیماری و پیش گیری از شدت بیماری داشته باشد.
بیگلری درباره چرایی افزایش مبتلاشدن در کشورهایی که واکسن زدند، اظهار داشت: کشورهایی که دو دز واکسن را تزریق کردند، دز سوم را با تاخیر تزریق کردند، اما ما این شانس را داریم که فاصله مان با دز دوم خیلی کم است و اگر بموقع اقدام نماییم، این فرصت طلایی برایمان وجود دارد. کشورهایی که پس از تزریق دو دز واکسن وارد پیک شدند، اعلام نمودند که اشتباه عمده این بود که فکر می کردند با تزریق دو دز واکسن کار تمام است و مسلما پس از دو دز وقتی ایمنی در بدن کاهش یافته، دز سوم می توانسته باردیگر ایمنی را بالا ببرد. این کشورها اذعان نمی کنند که نسبت به واکسیناسیون دز سوم دیر اقدام نمودند.
وی اظهار داشت: در صورتیکه در کشور ما همچنان این فرصت وجود دارد و باید از این فرصت طلایی استفاده نمائیم و حتما دز سوم را با پوشش بالا برای جمعیت کشورمان در گشروه های سنی که وزارت بهداشت اعلام می کند، سفارش و فراهم نماییم.
وی درباره واکسن های کودکان، اظهار داشت: در کشور ما تزریق واکسن کودکان برای سنین ۱۲ تا ۱۸ سال، انجام شده و در حال انجام می باشد. اما برای افراد زیر ۱۲ سال یعنی ۵ تا ۱۱ سال هم واکسن پاستوکووک تولید انستیتو پاستور ایران مجوز مصرف را دارد و اصولا این واکسن می تواند با تاییدی که از سازمان غذا و دارو دارد، در سن ۲ تا ۱۸ سال هم علاوه بر بالغین مصرف شود. البته تفاوتش این است که فعلا در بزرگسالان در سه دز تزریق می شود اما در کودکان به دو دز اکتفا می شود. اگر مطالعات آتی نشان دهد که کودکان هم به دز سوم نیاز دارند، دز سوم هم برای کودکان تزریق می شود. در عین حال واکسن سینوفارم هم مجوز مصرف در کودکان را دارد.
بیگلری اظهار داشت: اگر بخواهیم همین امروز برای واکسیناسیون کودکان تصمیم گرفته و مصوبه داشته باشیم، واکسن به اندازه کافی در کشور وجود دارد.
بیگلری درباره شدت بیماری زایی امیکرون در کودکان، اظهار داشت: تجربه و تحلیل آمارها نشان داده که هر چقدر پیک های گوناگون رخ می دهد، درگیری گروه سنی زیر ۱۸ سال هم بیشتر می شود که چرایی آن، جای بحث دارد. با این وجود واقعیت این است که در صورت ابتلای کودکان، باتوجه به محدودیت هایی که برای بستری کودکان شاید در تمام دنیا وجود داشته باشد، باید امکانات و تجهیزات لازم در کشور فراهم گردد تا اگر خدایی نکرده کار به بستری برسد، بتوان پاسخگو بود.
وی اظهار داشت: بدین سبب شرط احتیاط این است که نسبت به واکسیناسیون کودکان اقدام کنیم؛ چونکه بیماری کووید۱۹ نشان داد که هیچ رفتار ویروس، به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست.1400/10/19
22:01:19
0.0 / 5
590
تگهای خبر: واردات
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آزینیک