مشاهده اختتام انفجاری یک ابرستاره سرخ برای نخستین بار

مشاهده اختتام انفجاری یک ابرستاره سرخ برای نخستین بار

آزینیک: تعدادی از محققان اعلام نمودند که برای نخستین بار موفق به مشاهده اختتام انفجاری زندگی یک ستاره غول پیکر سرخ شده اند و مرگ این ابر ستاره را در حین فروپاشی و تبدیل به یک ابرنواختر نوع دوم ثبت کرده اند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی سی. بی. سی نیوز، یک اَبَرنواَختر نوع دو نتیجه فروریزش سریع و انفجار شدید یک ستارهٔ سنگین است. وجه تمایز ابرنواخترهای نوع دوم نسبت به دیگر ابرنواخترها، حضور هیدروژن در طیف آنها است.
محققان دانشگاه «نورث وسترن» و دانشگاه «کالیفرنیا» که مطالعه ای را درباره مرگ این ستاره منتشر نمودند، این یافته ها را «دستیابی به موفقیت» در درک خود از چگونگی مرگ این ستارگان عظیم نامیدند.
بر اساس یک بیانیه مطبوعاتی که یافته های این مطالعه را خلاصه می کند، این ابرغول سرخ مشاهده شده که SN ۲۰۲۰tlf نام دارد، برای نخستین بار توسط موسسه نجوم دانشگاه هاوایی Pan-STARRS در تابستان ۲۰۲۰ به سبب میزان نور تابیده شده از آن شناسایی شد.
محققان ستاره SN ۲۰۲۰tlf را در ۱۳۰ روز آخر عمر آن، مطالعه کردند.
پیش از این، پژوهشگران بر این باور بودند که ستاره های ابرغول سرخ بی سروصدا می میرند و برای مدتی پیش از تبدیل شدن به ابرنواختر محو می شوند اما حالا این پژوهشگران می گویند که تابش درخشان مشاهده شده از این ابرغول سرخ را در سال پیش از مرگش پیدا کرده اند.
این تابش نشان میدهد که تغییرات قابل توجهی در ساختار داخلی آن وجود داشته که موجب بیرون راندن شدید گاز در لحظاتی درست پیش از فروپاشی آن شده است.
محققان این موفقیت را پیشرفت در درک خود از کارهایی عنوان کردند که ستارگان بزرگ چند لحظه پیش از مرگ انجام می دهند. این ستاره که حالا یک ابرنواختر است، در کهکشان NGC ۵۷۳۱ در فاصله ۱۲۰ میلیون سال نوری از زمین قرار دارد و جرم آن ۱۰ برابر خورشید است.


منبع:

1400/10/18
17:05:28
0.0 / 5
621
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , دانشگاه
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آزینیک