مخترع ایرانی کیت رنگ سنجی بر پایه نانوذرات طلا را تولید و ثبت نمود

مخترع ایرانی کیت رنگ سنجی بر پایه نانوذرات طلا را تولید و ثبت نمود

آزینیک: کیت رنگ سنجی بر پایه نانوذرات طلا برای تشخیص کیفی و کمی یون نیتریت توسط عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی تولید و در اداره ثبت اختراعات ایران ثبت گردید.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، دکتر فروغ قاسمی عضو هیأت علمی بخش نانوتکنولوژی و مخترع این کیت اظهار داشت: نیتریت همچون ترکیبات نیتروژنه است که به رغم مفید بودن در سطوح کم در غلظت های بالا، اثرات بسیار نامطلوبی بر محیط زیست، سلامت انسان و دیگر موجودات زنده دارد و از ین جهت، کنترل دقیق، سریع و در محل نیتریت، حائز اهمیت می باشد.
وی بیان کرد: روش های آزمایشگاهی با وجود حساسیت بالا به سبب گران بودن، زمانبر بودن و نیاز به اپراتور آموزش دیده، چندان رضایت بخش نیستند؛ بدین سبب لازم است روش های ساده، کم هزینه، دارای حساسیت ذاتی بالا و با قابلیت پاسخ سریع و با کاربری آسان گسترش یابند.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، عضو هیات علمی پژوهشگاه با اشاره به اینکه روش های رنگ سنجی مبتنی بر نانوذرات پلاسمونیک خصوصاً نانومیله های طلا به سبب خاصیت های مطلوب شیمیایی و نوری نسبت به روش های دیگر برتری دارند، گفت: سنسور طراحی شده در این اختراع برمبنای برهمکنش نانوحسگر پلاسمونی و نیتریت عمل می کند که بصورت تغییر رنگ و طیف، تشخیص کیفی و کمی یون نیتریت را میسر می کند، در این اختراع از نانوذرات طلا با ساختار میله ای شکل بعنوان عنصر شناساگر و از اکسیداسیون نانوذرات بعنوان مکانیسم سنجش استفاده شده است.
به گفته دکتر قاسمی، تشخیص کیفی بر طبق مشاهده گستره وسیعی از رنگ ها شامل قهوه ای، سبز، آبی، بنفش، صورتی و آبی است؛ بدین سبب این امکان وجود دارد که با چشم غیرمسلح و در محل از مقادیر نیتریت در نمونه های حقیقی باخبر شویم، تشخیص کمی نیز برمبنای طیف های اسپکتروفتومتری و با بهره گیری از منحنی کالیبراسیون است.
وی با اشاره به اینکه کارایی عملی سنسور توسعه یافته در تعیین نیتریت و نیترات در نمونه های آب، عصاره خاک و محصولات غذایی تأیید و کیت تولید شده بر این اساس بعنوان اختراع ثبت شده است، اضافه کرد: روش جدید پیشنهادی بعنوان یک روش مناسب و قابل رقابت با سایر روش های اندازه گیری نیتریت - نیترات، معرفی شده است.

1400/10/17
14:34:11
0.0 / 5
563
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آزینیک