فرآیند گسترش پوشش آفتابگیر تلسکوپ فضایی جیمز وب امروز شروع می شود

فرآیند گسترش پوشش آفتابگیر تلسکوپ فضایی جیمز وب امروز شروع می شود

به گزارش آزینیک سازمان فضایی ناسا بعد از استقرار موفقیت آمیز تیرک های آفتابگیر عظیم تلسکوپ جیمز وب اعلام کرد؛ فرآیند گسترش پوشش پنج لایه ای آفتابگیر عظیم این تلسکوپ با یک روز تاخیر، امروز دوشنبه سوم ژانویه (۱۳ دی ) شروع می شود.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی اسپیس، این تلاش در ابتدا برای روز یکشنبه دوم ژانویه (۱۲ دی) برنامه ریزی شده بود، اما ناسا اعلام نمود که شروع این فرآیند را یک روز به تاخیر می اندازد تا برای بهینه سازی سیستم های انرژی این تلسکوپ و در عین حال کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه رفتار این رصدخانه در فضا، زمان داشته باشد.
اکنون مقرر است فرآیند گسترش پوشش پنج لایه ای این آفتابگیر امروز دوشنبه سوم ژانویه (۱۳ دی) آغاز شود و تکمیل این رویه دست کم دو روز طول می کشد.
مدیران این فضاپیما، توقف یاد شده در استقرار پوشش های این آفتابگیر را بعد از کار تا اواخر شب ۳۱ دسامبر برای توسعه دو ساختار «وسط تیرک» در دو طرف این فضاپیما، اعلام نمودند. آن تیرک ها سبب می شود آفتابگیر یاد شده به اندازه کامل خود برسد.
ناسا در اطلاعیه ای تصریح کرد که استقرار این آفتاب گیر متکی به ۱۰۷ دستگاه آزادکننده پوشش است که برای توسعه صحیح این محافظ خورشیدی هر کدام از این ۱۰۷ دستگاه باید کار کنند. این سازمان اعلام نمود همه ۱۰۷ دستگاه آزاد کننده پوشش با موفقیت آزاد شدند.
تلسکوپ فضایی ۱۰ میلیارد دلاری جیمز وب روز ۲۵ دسامبر ( چهارم دی ماه) بر فراز موشک «آریان ۵» از مرکز فضایی گویان فرانسه پرتاب شد و ماموریتی را با تاخیر طولانی مدت و بالقوه متحول کننده برای مطالعه آغاز کیهان، سیارات فراخورشیدی نزدیک و موارد دیگر شروع کرد.
این آفتابگیر پنج لایه ای به خنک نگه داشتن ابزار علمی و اپتیکی تلسکوپ جیمز وب کمک می نماید. این مورد برای مشاهده کیهان در طیف فروسرخ توسط این رصدخانه ضروری می باشد. هر یک از پنج لایه این سپر خورشیدی، زمانی که به صورت کامل باز شوند، به اندازه یک زمین تنیس خواهند بود.


منبع:

1400/10/15
09:26:04
0.0 / 5
590
تگهای خبر: آموزش , اینترنت
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
آزینیک