در قالب تفاهم نامه مقرر شد؛

حمایت صندوق توسعه ملی از شرکتهای دانش بنیان با اعطای تسهیلات

حمایت صندوق توسعه ملی از شرکتهای دانش بنیان با اعطای تسهیلات

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی تفاهمنامه ای برای حمایت تسهیلاتی از شرکتهای دانش بنیان منعقد نمودند.به گزارش آزینیک به نقل از معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، سورنا ستاری در بازدید رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی از نمایشگاه محصولات و دستاوردهای دانش بنیان صادراتی «ایران ساخت»، با اشاره به اینکه صندوق توسعه ملی، از گذشته، یکی از محورهای توسعه اقتصاد دانش بنیان بوده است، اظهار داشت: این صندوق، کمک های بسیاری به توسعه اقتصاد دانش بنیان داشته و به تعهداتش عمل کرده، بگونه ای که تابحال بیشتر از ۳ هزار میلیارد تومان برای صندوق نوآوری و شکوفایی تأمین شده است.
ستاری با اشاره به اینکه دستاوردهای صادراتی عرضه شده در این نمایشگاه ماحصل اقدامات و حمایت های صندوق توسعه ملی است اضافه کرد: بخش عمده ای از عملکرد درخشانی که در نمایشگاه مشاهده شد، در نتیجه تسهیلاتی است که صندوق به این شرکت ها اعطا کرده و این تسهیلات سبب شده تا این شرکت ها، به تدریج بزرگ شده و امروز به تولید چنین محصولاتی در ابعاد صادراتی همت کنند.
ضرورت ایجاد زیرساخت های صادراتی
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از وجود پیچیدگی های صادرات محصولات دانش بنیان و لزوم توجه به استانداردها و سازوکارهای صادراتی گفت و افزود: یکی از بزرگترین مشکلات در این حوزه، رقبای قدیمی و بزرگی است که در بازار وجود داشته دارد و همین، زمینه ظهور یک رقیب جدید را با مشکلات و سختی هایی مواجه می کند. همینطور شرکتی که می خواهد وارد زیست بوم کشوری که می خواهد صادرات به آنجا صورت بگیرد، شود، تائیدیه ها و استانداردهای خاصی را می خواهد که دریافت آنها، گاه تا سال ها زمان می برد.
ستاری با بیان اینکه شرکتهای حاضر در این نمایشگاه، از بخش خصوصی هستند، اضافه کرد: ما الان شرکت هایی خصوصی داریم که مشغول تولید واکسن انسانی هستند در حالیکه چنین نگاهی در کشور ما سابقه نداشته است. این شرکتهای خصوصی، سال جاری ۳ واکسن انسانی تولید کرده و یک واکسن دیگر هم تا آخر سال جاری تولید می کنند.
ستاری بر ضرورت جذب کمک ها از جانب صندوق توسعه ملی در بخش صادرات تصریح کرد و اظهار داشت: ما الان شرکتهای دانش بنیانی داریم که فناوری تولید یک محصول، به صورت کامل متعلق به خودشان است و کارخانه نیستند. این شرکت ها در داخل خودشان، سیستم تحقیق، توسعه و طراحی دارند.
وی رویکرد صندوق صندوق توسعه ملی برای تأمین منابع جدید بخش اقتصاد دانش بنیان، را قابل تقدیر دانست و اظهار داشت: امیدورایم بتوانیم ضمن این که منابع را خیلی سریع جذب نماییم، در بخش صادرات هم با کمک های حمایت گرانه صندوق مواجه شویم.
اعطای منایع جدید حمایتی به شرکتهای دانش بنیان و خلاق
مهدی غضنفری رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی در این بازدید اظهار داشت: منابع جدیدی در بحث پشتیبانی از محصولات صادراتی شرکتهای دانش بنیان در نظر گرفته ایم که اگر این منابع، زودتر از انتظار آخر یافت، باز نیاز شرکت ها را تأمین می نماییم. به این منظور باید به یک جدول و مدل برسیم که بر مبنای آن، به شرکتهای دانش بنیان، تسهیلات با سود مختلف بدهیم به صورتی که بنا بر اعلام معاونت علمی و فناوری، شرکتهای قوی تر، پا پیش گذاشته و شرکتهای ضعیف تر، تسهیلاتی بیشتر با سود کمتری بگیرند.
غضنفری با بیان اینکه در جریان بازدید از نمایشگاه، با حجمی از فعالیتهای پرارزش آشنا شده ام که شعف آفرین است، اظهار داشت: وقتی دکتر ستاری به این سمت در معاونت علمی انتخاب شد، خوشحال شدیم که دوره جدیدی در معاونت درحال شکل گیری است. همین اتفاق هم افتاد و نگاه عمیق و بینش گسترده ایشان، فضای خوبی در صندوق ایجاد کرد.
رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی با اشاره به اینکه بعد از تجاری سازی کارهای پژوهشی، نوبت به فرایند صادراتی آنهاست، اظهار داشت: امروز در نمایشگاه متوجه شدم که گام بلند صادرات برداشته شده و با گذر از مرحله تجاری سازی داخلی، وارد صادرات شده ایم که نقش فناورانه کشورمان را در خارج، تثبیت می کند.
وی با بیان این که از آغاز سال ۹۴ تاکنون، ۴۳ قرارداد با بانکها برای وام های ارزان به افرادی که کار دانش بنیان می کنند، اعطاء شده، اظهار داشت: تابحال حدود ۲۷۰۰ میلیارد تومان در اختیار بانکها قرار گرفته که غالبا در بخش صنعت و معدن بوده و سرمایه در گردش، بیشتر از سرمایه ثابت شده که اتفاقی خوشحال کننده است.
غضنفری با بیان این که باید ترتیباتی اتخاذ شود که شرکتهای ضعیف تر، تسهیلاتی با بهره پایین تر دریافت نمایند، اظهار داشت: هیچ ریالی در صندوق توسعه ملی، در جایی پس انداز نمی گردد و همواره به دنبال این هستیم تا هر مقدار مبلغی که در بانک داریم، به صورت تسهیلات در اختیار شرکت ها قرار دهیم.
وی با بیان اینکه به پشتوانه توسعه شرکتهای دانش بنیان، آینده ای نویدبخشی با نرخ رشد خوب و توسعه اقتصادی بالا را میتوان احساس گرفت، اظهار داشت: ما برای تنظیم بازار کشورمان، احتیاج به ارزآوری داریم و برای ارزآوری، باید صادرات انجام دهیم که با فعالیتهای پرارزش معاونت علمی و فناوی می توانیم به اقتصاد دانش پایه برسیم که از طریقی غیر از فروش نفت، گازوئیل و بنزین برای ما ارزآوری به همراه دارد.
حمایت از تولید محصولات دانش بنیان ایران ساخت
محمد حسین بهشتی سرپرست معاونت نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از رویکرد رفع نیازهای کلان و فناورانه کشور گفت و افزود: معاونت علمی، با هدف تجاری سازی محصولات دانش بنیان اوری و تجاری سازی فناوری مرکز طرج های کلان ملی فناوری، رفع نیازهای مهم در حوزه هایی چون سلامت، محیط زیست، امنیت غذایی و سایر حوزه های راهبردی را در دستور کار قرار داده است و هم اکنون با ده ها طرح فناورانه به سرانجام رسیده، بیشتر از ۱۶۹ طرح کلان ملی فناورانه را در جریان اجرا دارد.
وی با بیان اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بعنوان مشارکت کننده مالی در کنار این طرح های حضور دارد، افزود: مجری طرح ها، بخش خصوصی است و الزاماً برای تمامی طرح ها، بهره بردار وجود دارد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از رسیدن طرح ها به نمونه اولیه حمایت می کند و بلوغ و صنعتی سازی این طرح ها، در چارچوب حمایت های مالی، تسهیلات قرض الحسنه و حمایت های صندوق نوآوری و شکوفایی دنبال می شود.
وی با بیان اینکه نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت، بستری برای معرفی دستاوردهای دانش بنیان این حوزه و تأمین نیاز مراکز پژوهشی، دانشگاهی و صنعتی است، اضافه کرد: سال جاری و در نهمین دوره این نمایشگاه، بیشتر از ۳۷۰ شرکت حضور داشتند و بیشتر از ۱۱هزار محصول ایران ساخت را عرضه دادند. مجموع فروش شرکت ها در ۸ دوره گذشته، ۱۱۰۰ میلیارد تومان بوده که در تأمین ۳۶ درصد از این میزان، معاونت علمی و فناوری سهم داشته که میزان آن معادل ۴۰۰ میلیارد تومان است.
به گزارش آزینیک به نقل از مهر، در این مراسم تفاهمنامه ای بین معاونت علمی و صندوق توسعه ملی برای حمایت های تسهیلاتی از شرکتهای دانش بنیان منعقد شد.
موضوع این تفاهم نامه، اعطای تسهیلات بانکی از محل منابع ریالی صندوق توسعه ملی به متقاضیان حقوقی طرح های دانش بنیان در بخش های اقتصادی صنعت و معدن، آب و کشاورزی، صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی، صادرات که طبق ضوابط صندوق، از جانب معاونت تعیین و به بانکهای عامل معرفی می گردند.


منبع:

1400/10/10
13:26:16
0.0 / 5
475
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آزینیک