چاپ سه بعدی پلاستیک با استفاده از پودر ویژه

چاپ سه بعدی پلاستیک با استفاده از پودر ویژه

به گزارش آزینیک محققان استرالیایی با استفاده از یک پودر ویژه موفق به چاپ سه بعدی سریع و ارزانقیمت پلاستیک شدند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از روزنامه دیلی میل، تعدادی از محققان در دانشگاه «نیو ساوت ولز» (UNSW)، متوجه شدند که افزودن یک پودر مخصوص به رزین مایع مورد استفاده در فرایند چاپ می تواند به ترمیم مواد پلاستیکی در صورت صدمه دیدن آنها کمک نماید.
این ترمیم را میتوان در دمای اتاق انجام داد و فقط باید تحت نور ال ای دی صورت گیرد که سبب واکنش شیمیایی و همجوشی قطعات شکسته می شود. هم اکنون، دستیابی به چنین نتیجه ای می تواند به معنای جداسازی محصولات و قرار دادن اجزای شکسته در یک سری چرخه حرارتی باشد.
همچنین این ترمیم را با استفاده از این روش جدید میتوان در مدت یک ساعت انجام داد. در حالیکه چاپ سه بعدی یا تولید مواد افزودنی عموماً تاثیر کمتری بر محیط زیست دارد، اما هنوز با تعریف دقیق سازگاری با محیط زیست مطابقت ندارد.
دکتر ناتانیل کوریگان سخنگوی این گروه تحقیقاتی اظهار داشت: هرگونه تاخیر در تعمیر شکستگی ها معمولا سبب اتلاف وقت و هزینه می شود اما حالا با استفاده از این روش جدید میتوان آنها را به سادگی و به سرعت ترمیم کرد و در خیلی از موقعیت ها میتوان به جای دور انداختن اجزای صدمه دیده، آنها را باردیگر ترمیم کرد.
وی اضافه کرد: یک مزیت زیست محیطی آشکار این روش این است که مجبور نیستید هر بار که یک ماده کاملاً جدید شکسته می شود باردیگر آنرا سنتز کنید. ما برای کاهش ضایعات پلاستیکی درحال افزایش طول عمر این مواد هستیم.
سخنگوی این گروه تحقیقاتی خاطرنشان کرد: پودر افزودنی که در این روش مورد استفاده قرار می گیرد یک «تری تیو کربنات» یا عامل RAFT است. تری تیو کربنات از واکنش هیدروسولفید با دی سولفید کربن به دست می آید. این پودر امکان تنظیم مجدد شبکه عناصری که مواد چاپی را می سازند، می دهد و اجازه می دهد تا آنها را با هم ترکیب کنند.
کوریگان تصریح کرد: این ترکیب در عرض ۳۰ دقیقه رخ می دهد که نورهای UV LED مستقیماً بر روی پلاستیک شکسته تابیده می شوند و «ترمیم» کامل تقریباً در یک ساعت اتفاق می افتد.آزمایش های انجام شده همچون بر روی یک ویولن با چاپ سه بعدی ساخته شده بود، نشان داده است که استقامت پلاستیک خود تعمیر شده به صورت کامل به حالت شکسته اولیه خود بازیابی می شود.
وی همینطور اظهار داشت: البته فرآیندهای دیگری هم وجود دارد که این کار را انجام می دهند اما آنها برای تعمیر مواد به شیمی حرارتی متکی هستند و معمولا برای دستیابی به همان نتیجه به حدود ۲۴ ساعت زمان و چرخه های حرارتی مختلف نیاز دارند.
سخنگوی این گروه تحقیقاتی اضافه کرد: محدودیت دیگر سایر فرایندها این است که برای ترمیم مواد پلاستیکی به یک اجاق گازی نیاز دارید که با دمای بالا گرم شده باشد و بدیهی است که نمی توانید مواد پلاستیکی را در محل تعمیر کنید و ابتدا باید آنرا از قطعه جدا کنید که سطحی از پیچیدگی و تاخیر را اضافه می کند اما با استفاده از سیستم ابداعی ما، می توانید پلاستیک شکسته را در جای خود ترمیم کرد و نور را به کل قطعه بتابانید.
محققان معتقدند که این فناوری را میتوان در طیف وسیعی از کاربردها بهره برد که در آن از مواد سه بعدی پیشرفته در قطعات تخصصی با فناوری پیشرفته استفاده می شود. این قطعات شامل لوازم الکترونیکی پوشیدنی، حسگرها و حتی بعضی از تولیدات کفش است.منبع:

1400/10/06
10:29:54
0.0 / 5
593
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آزینیک