اسپیس ایکس گازهای گلخانه ای را به سوخت موشک تبدیل می کند

اسپیس ایکس گازهای گلخانه ای را به سوخت موشک تبدیل می کند

آزینیک: مدیرعامل شرکت فضایی اسپیس ایکس (شرکت فناوری های اکتشاف فضایی) اعلام نمود که ساخت سوخت موشک از دی اکسید کربن (CO2) را شروع می کند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی پوپولار مکانیک، برمبنای داده های سال ۲۰۱۹ آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا، دی اکسید کربن، گاز بی رنگی است که تا ۸۰ درصد انتشار گازهای گلخانه ای را تشکیل می دهد.
با توجه به این که اتمسفر مریخ از ۹۵ درصد دی اکسید کربن تشکیل شده، به احتمال زیاد ایلان ماسک بنیانگذار اسپیس ایکس این کار را انجام داده است تا برای سفر طولانی بازگشت از مریخ آماده شود. به گفته ی ایشان، اگر بتوانیم مقداری از دی اکسید کربن اضافی سیاره را مصرف نماییم (یا منفجر کنیم) این پروسه می تواند خبر خوبی برای زمین باشد.
شرکت «ایر استارت آپ نیویورک» هم اکنون مشغول تبدیل دی اکسید کربن زمین به محصولات قابل استفاده در فرآیندی بدون کربن است، بدین سبب این مفهوم دارای سابقه است.
«استافورد شیهان»، یکی از بنیانگذاران و مدیر ارشد فناوری در «شرکت ایر» توضیح می دهد: هم اکنون، هیدروکربن هایی که هم RP-۱ [ترکیب سوخت موشکی] و هم متان در سوخت موشک را می سازند، از سوخت های فسیلی موجود در زمین می آیند. ما آن هیدروکربن ها را با بهره گیری از CO۲ از هوا می سازیم. عرضه CO۲ ما هم اکنون بیوژنیک است، برای اینکه بعنوان محصول جانبی کارخانه های الکل صنعتی جذب می شود. با این وجود، می توانیم از CO۲ هر جایی استفاده نمائیم، همچون جذب مستقیم هوا.
وی اضافه کرد: هنگامی که منبعی از دی اکسید کربن وجود دارد، راز این است که آنرا الکتریکی کنید تا مولکول هایش را باردیگر به هم پیوند دهید. «دی جیا لیو»، شیمیدان ارشد در آزمایشگاه ملی آرگون مستقر در «لمونت»، ایلینوی، می گوید: دی اکسید کربن که در پایین نردبان انرژی قرار دارد، نمی تواند بعنوان سوخت مورد استفاده قرار گیرد.
با این حال ادامه داد که بوسیله الکتروکاتالیز یا کاتالیز با آب، دی اکسید کربن را می توان با ترکیب اتم های کربن در CO۲ و اتم های هیدروژن در آب به هیدروکربن هایی مانند اتانول یا نفت سفید تبدیل کرد.
به همین دلیل شرکت ایر بطور خاص از برق تجدیدپذیر استفاده می نماید. شیهان می گوید: در این فرآیند، ابتدا از برق تجدیدپذیر برای تقسیم آب به گازهای هیدروژن و اکسیژن در یک الکترولایزر استفاده می شود. سپس گاز هیدروژن و دی اکسید کربن جذب شده در سیستم راکتور ثبت اختراع شرکت ایر که حاوی کاتالیزورهای اختصاصی است، با هم مخلوط می شوند.
وی اضافه کرد: بسته به کاتالیزورهایی که استفاده می نماییم، می توانیم RP-۱، متان یا الکلی را که امروزه در محصولات مصرفی در بازار پیدا می کنید، بسازیم.


منبع:

1400/10/01
22:02:00
0.0 / 5
619
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , صنعت , فناوری
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
آزینیک