وزیر علوم:

فدراسیون سرآمدان فناوری راه اندازی می شود

فدراسیون سرآمدان فناوری راه اندازی می شود

به گزارش آزینیک وزیر علوم گفت: به زودی فدراسیون سرآمدان فناوری نیز تاسیس شده و 100 نفر برتر معرفی و از آنان حمایت ویژه خواهد شد.به گزارش آزینیک به نقل از وزارت، علوم دکتر محمدعلی زلفی گل در نشست روسای پارک های علم و فناوری کشور اظهار داشت: بازدید امروز از سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران نشان داد که اتفاقات خوب و بزرگی در کشور افتاده است که البته نسبت به بیان این توفیقات کمی کم مهری شده است. شاید اجازه ندادیم که این موفقیت ها دیده و بعنوان الگو استفاده گردد و این یک نقطه ضعف است.
زلفی گل اضافه کرد: سابقه و مسیر رشد سازمان پژوهش های علمی و صنعتی و توسعه پارک های علم و فناوری به ما می آموزد که باید در مقابل همه مدیران و مسئولان قبلی سر تعظیم فرود آوریم، چونکه این موفقیت ها یک روزه حاصل نشده است.
وی افزود: این توفیقات نتیجه خون پاک شهدا بوده است، خوشبختانه در نظامی زندگی می نماییم که استقلال سیاسی دارد و مردم به این استقلال و عزت افتخار می کنند.
وی اشاره کرد: در بستر استقلال سیاسی است که زمینه رشد و توسعه فراهم می شود. نوع نگاه بسیار مهم می باشد. نباید با این نگاه بنگریم که حتما وابسته کشورهای دیگر و پیشرفته باشیم. اما نگاهی دیگر می گوید ما می توانیم. ما باید هم دهنده علم باشیم و هم پذیرنده.
وزیر علوم افزود: با تغییر نوع نگاه، مسیر پیشرفت علم را می توان تغییر داد. اگر امروز معاونت فناوری و نوآوری ایجاد کردیم این دیدگاه را داریم که می شود تغییر و تحول ایجاد کرد. وظیفه داریم هم از رتبه تولید علم کشور صیانت نماییم و هم برای کسب رتبه بهتر در فناوری و نوآوری بسیار تلاش نماییم و در این راستا باید هدف را دقیق مشخص نماییم.
وی اضافه کرد: نوع نگاه وزارت علوم تحقیقات و فناوری هم در این دوره متفاوت خواهد بود. البته تجارب مدیران قبلی ما را به این نگاه رسانده است و ما باید نقاط قوت قبلی را پررنگ و نقاط ضعف را کم نماییم.
زلفی گل اضافه کرد: برای عملیاتی کردن این نوع نگاه باید سیستم ایجاد نماییم و قائم به فرد کار نکنیم. باید کارشناسی شده و علم محور ریل گذاری نماییم تا با تغییر دولت ها این نوع سیستم تغییر نکند. تاسیس معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم با هدف ایجاد شرایط برای توجه ویژه به سطوح ایده تا پدیده فناوری بوده است. با سایر حوزه هایی که در این راستا هستند هیچ زاویه ای نداریم. پس یادمان باشد اگر بخواهیم موفق شویم باید تعامل و تکامل هم افزا به کار گیریم.
وزیر علوم اشاره کرد: روسای دانشگاه ها و روسای پارک ها باید کاملاً هم راستا عمل کنند. در این راستا مصوب می نماییم که روسای پارک ها عضو شورای هیات رئیسه باشند و روسای دانشگاه ها هم عضو شورای پارک ها باشند.
زلفی گل گفت: تعامل و تکامل هم افزای دانشگاه ها و پارک ها بسیار می تواند راهگشای این مسیر باشد. هدف از توسعه پارک های علم و فناوری، خلق ثروت از دانش، تلاش در جهت تحقق گرنت فناورانه است. از تجربه دنیا باید به خوبی استفاده نمائیم، معاونت های پژوهشی و فناوری و نوآوری باید افق های دید خودرا توسعه دهند.
وی اشاره کرد: برای مرجعیت علمی و دیپلماسی علمی باید برنامه دقیق داشته باشیم. فدراسیون سرآمدان علمی را داریم. به زودی فدراسیون سرآمدان فناوری نیز تاسیس شده و ۱۰۰ نفر برتر معرفی و از آنان حمایت ویژه خواهد شد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در آخر از معاونت فناوری و نوآوری خواست که برای دیده شدن نخبگان برنامه داشته باشد و صحبت های آنان را بشنود.


منبع:

1400/10/01
11:47:47
0.0 / 5
588
تگهای خبر: دانشگاه , صنعت , فناوری
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
آزینیک