اسپیس ایکس ماهواره مخابراتی ترکیه را پرتاب کرد

اسپیس ایکس ماهواره مخابراتی ترکیه را پرتاب کرد

به گزارش آزینیک شرکت فضایی اسپیس ایکس امروز ماهواره «ترک ست ۵B» را برای یک شرکت مخابراتی ترکیه به فضا پرتاب کرد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی اسپیس فلایت اینسایدر، شرکت فضایی اسپیس ایکس راکت «فالکون ۹» را ساعت ۱۰ و ۵۸ دقیقه شنبه شب ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) به وقت منطقه زمانی شرقی (ساعت سه و ۵۸ دقیقه صبح یکشنبه ۱۹ دسامبر) به وقت ساعت جهانی) ازمجموعه پرتاب فضایی ۴۰ در ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا به فضا پرتاب کرد.
این سی امین پرتاب موشک فالکون ۹ در سال ۲۰۲۱ و دومین پرتاب در حدود ۱۵ ساعت بود.
تقریبا ۹ دقیقه بعد از پرتاب، مرحله نخست موشک به زمین بازگشت و بر روی عرشه جدید ترین کشتی خودران مخصوص فرود موشک «اسپیس ایکس» فرود آمد. این کشتی یکی از سه سکوی فرود شناور بزرگی است که اسپیس ایکس از آنها برای بازیابی موشک های خود استفاده می نماید.
کشتی دیگر درحال انجام مأموریت های خاص خود است و این اولین باری است که هر سه کشتی بدون سرنشین به صورت همزمان استفاده می شوند.
ترک ست۵B در یک مدار انتقال زمین ایستا مستقر شد و در اینجا از نیروی محرکه خود برای چرخش مدار خود در یک مدار زمین ثابت در ۴۲ درجه طول شرقی استفاده می نماید. انتظار می رود این ماهواره که تصدی ان بر عهده شرکت مخابراتی «ترک ست» متعلق به دولت ترکیه است، خدمات پخش تلویزیونی و ارتباطات از راه دور را به اروپا، ترکیه، خاورمیانه و بخش های جغرافیایی آسیا و آفریقا ارائه دهد.
این مأموریت به دنبال پرتاب ماهواره «ترک ست ۵A» که اوایل سال ۲۰۲۱ به فضا رفت، انجام شد. ماهواره ترک ست ۵A هم توسط شرکت ترک ست و دولت ترکیه تصدی می شود.
ماهواره ۹ هزار و ۹۰۰ پوندی (چهار هزار و ۵۰۰ کیلوگرمی) ترک ست ۵B، قدرتمندترین ماهواره ترکیه تا این تاریخ است و طول عمر حدود ۱۵ ساله برای آن طراحی شده است. با این وجود، این ماهواره دارای نسل بعدی سیستم الکتریکی ایمپالس است که به آن اجازه دهد تا ۳۵ سال کار کند و انتقال دادهرا با سرعت بیشتر از ۵۵ گیگابیت در ثانیه با فرستنده های باند Ka، باند Ku و باند X انجام دهد.
تمام تجهیزات ارتباطی ترک ست ۵B در ترکیه ساخته شده است. این ماهواره سپس برای تکمیل به فرانسه و پس از آن برای پرتاب به آمریکا منتقل شد.


منبع:

1400/09/30
14:32:19
0.0 / 5
578
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آزینیک