عبور تاریخی کاوشگر پارکر از مقابل خورشید

عبور تاریخی کاوشگر پارکر از مقابل خورشید

به گزارش آزینیک سازمان فضایی آمریکا اعلام نمود: کاوشگر خورشیدی «پارکر» از اتمسفر بیرونی خورشید عبور کرد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی بی. بی. سی نیوز، ناسا این عبور را یک لحظه تاریخی عنوان نمود و اظهار داشت: این نخستین بار است که یک کاوشگر از اتمسفر بیرونی خورشید عبور کرده است. این شاهکار توسط کاوشگر خورشیدی پارکر به دست آمد که برای مدت کوتاهی در منطقه ای در اطراف ستاره ما که محققان آنرا «تاج» می نامند، فرو رفت.
البته این موفقیت در ماه آوریل (اردیبهشت ماه) رخ داد، اما تجزیه و تحلیل داده ها تنها حالا آنرا تایید کرده است. پارکر مجبور بود در مقابل گرما و تشعشعات شدید مقاومت کند، اما بینش جدیدی در مورد نحوه عملکرد خورشید به دست آورد.
نیکولا فاکس مدیر بخش علوم هلیوفیزیک ناسا اظهار داشت: همانطور که فرود روی ماه به محققان این اجازه را داد تا چگونگی شکل گیری آنرا درک کنند، لمس خورشید گامی بزرگ برای بشریت است تا به ما کمک نماید اطلاعات مهمی درباره نزدیک ترین ستاره خود و تاثیر آن بر منظومه شمسی کشف نماییم.
کاوشگر خورشیدی پارکر یکی از جسورانه ترین مأموریت هایی است که تا کنون توسط ناسا انجام شده است. پارکر سه سال پیش پرتاب شد و هدف آن ایجاد گذرهای مکرر و هر چه نزدیک تر از خورشید است.
این فضاپیما با سرعت بیشتر از ۵۰۰ هزار کیلومتر در ساعت (۲۳۰ هزار مایل در ساعت) حرکت می کند. استراتژی این است که این کاوشگر سریع وارد و سریع بیرون برود و با مجموعه ای از ابزارهایی که در پشت یک سپر حرارتی ضخیم مستقر شده اند، اندازه گیری هایی از محیط خورشیدی انجام دهد.
در روز در ۲۸ آوریل سالجاری میلادی (۸ اردیبهشت ۱۴۰۰)، پارکر از مرز بحرانی Alfvén عبور کرد.Alfvén، لبه بیرونی تاج است. نقطه ای است که در آن مواد خورشیدی که معمولا توسط گرانش و نیروهای مغناطیسی به خورشید متصل می شوند، آزاد می شوند تا در فضا به بیرون سرازیر شوند. پارکر با این مرز در حدود ۱۳ میلیون کیلومتر (۸ میلیون مایل) بالاتر از سطح مرئی یا فتوسفر خورشید (نور سپهر photosphere) مواجه گردید.
به گفته استوارت بیل از دانشگاه کالیفرنیا برکلی، داده های کاوشگر نشان داده است که پارکر در واقع سه بار در طول پنج ساعت از بالا و زیر این مرز عبور کرده است.
تیم علمی پارکر با ورود کاوشگر به عمق تاج در پروازهای آینده خورشید، داده های بسیار بیشتری را جمع آوری می کند. پارکر در نهایت باید در سال ۲۰۲۵ به هفت میلیون کیلومتر (۴ میلیون مایل) از فتوسفر برسد.


منبع:

1400/09/26
23:24:23
0.0 / 5
615
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , دانشگاه
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آزینیک