افزایش سرعت تجزیه پلاستیک و تولید سوخت فضاپیما توسط مخترع مازندرانی

افزایش سرعت تجزیه پلاستیک و تولید سوخت فضاپیما توسط مخترع مازندرانی

به گزارش آزینیک پژوهشگر جوان مازندرانی که چندی قبل با ساخت رآکتور بیولوژیکال موفق شد سرعت تجزیه پلاستیک را برای اولین بار در جهان به ۳۰ ساعت برساند، با ادامه این طرح تحقیقاتی رآکتوری طراحی کرد که با رساندن سرعت تجزیه به ۱۴ ساعت از خروجی این فرایند می تواند سوخت مورد نیاز فضاپیماها را تولید نماید.


به گزارش آزینیک به نقل از خبرگزاری ایرنا، رآکتور بیولوژیکال عنوان اختراعی است که اوایل پاییز سال جاری توسط دکتر حامد میلانی پزشک و پژوهشگر جوان مازندرانی در مسابقات جهانی اختراعات ترکیه (آی اس آی اف ۲۰۲۱ISIF) مدال نقره را کسب کرده بود، حالا با اضافه شدن یک رآکتور دیگر به پروژه ای برای تولید سوخت فضاپیماها یا ابرسوخت تبدیل شد که نام سوخت به دست آمده را « میلانی ایکس MilaniX » ثبت کرده اند.
حامد میلانی در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار نمود: سوختی که در ادامه پروژه رآکتور بیولوژیکال و افزایش سرعت تجزیه پلاستیک تولید شد یکی از سوخت های پرارزش و گران قیمت در دنیا به حساب می آید که برای اولین بار در جهان موفق شدیم از مونومرهای به دست آمده از تجزیه پلاستیک به آن برسیم.
وی اظهار نمود: رآکتور بیولوژیکال، پلاستیک را به ماده ای به مونومرهای سازنده تبدیل می کند و رآکتور فوق پیشرفته جدیدی که بعنوان رآکتور فرمنتور طراحی شده در ۱۴ ساعت از مونومر ماده ای به نام بوتانول استخراج می کند که بعنوان سوخت سوپرجت های مافوق صوت و فضاپیماها استفاده می شود.
به گفته میلانی، این رآکتور و طرح تولید سوخت زیستی در پانزدهمین دوره مسابقات جهانی اختراعات لهستان که حدود سه هفته پیش برگزار شد از بین حدود ۵۰۰ طرح عرضه شده از ۲۵ کشور مدال طلا را به دست آورد.
این پژوهشگر مازندرانی خاطرنشان کرد: ماده به دست آمده توسط این رآکتور علاوه بر اینکه در فضاپیماها و سوپرجت ها استفاده می شود در صنعت هم می تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد و از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.
میلانی اظهار داشت: در دنیا به روش های مختلفی بوتانول تولید می شود، اما این اولین دفعه است که در دنیا از پلیمرهای سازنده پلاستیک این سوخت مقاوم در مقابل سرما و انجماد به دست می آید. مزیت این روش تولید بوتانول این است که میتوان از زباله های پلاستیکی استفاده نمود. دمای انجماد بوتانول به دست آمده در این روش تا دمای منفی ۸۹ درجه مقاومت می کند.
وی تصریح کرد: این پروژه برای استخراج سایر محصولات به دست آمده از تجزیه پلاستیک هم ادامه می یابد و در همین مرحله متوقف نشده است. طرحی در همین راستا درحال اجراست که به محافل بین المللی عرضه شده است و در صورت تایید اعلام خواهد شد.
میلانی چندی قبل در فرایند اختراع صابون آنتی باکتریال و آنتی فونگال بر پایه گیاه تایمز، موفق به کشف گونه جدیدی از باکتری ها شد که بعد از عرضه کردن آن به بانک جهانی ژن و داوری های انجام شده، این باکتری به نام او و نام اختصاصی Staphylococcus hominis H.Milani و کد MZ۷۶۸۹۵۳ در پایگاه مرکز ملی بیوتکنولوژی ایالات متحده امریکا (NCBI) به ثبت رسید.

1400/09/10
11:42:40
4.0 / 5
843
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(4)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
Nahid:
افتخار بزرگ❤️❤️❤️
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
آزینیک