عرضه طرح هایی برای تبدیل زباله های فضایی به سوخت موشک

عرضه طرح هایی برای تبدیل زباله های فضایی به سوخت موشک

زباله های فضایی ماهواره ها، موشک ها و انسان ها حالا مدار زمین را چنان درهم می ریزند که برخی می ترسند روزی به یک برخورد فاجعه بار منجر شوند. در چنین شرایطی طرح هایی از جانب محققان در مورد تبدیل این زباله ها به سوخت فضایی مطرح گردیده است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از روزنامه دیلی میل، همین هفته گذشته بعد از آزمایش «بی ملاحظه و غیرمسئولانه» تسلیحات روسی که بیشتر از هزار و ۵۰۰ قطعه زباله فضایی ایجاد کرد، اعضای خدمه ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) مجبور به انجام اقدامات اضطراری شدند.
اما محققان اعتقاد دارند که چاره ای برای چگونگی مقابله با این مشکل دارند که حتی می تواند به سوخت گیری فضاپیماهایی که در فاصله صدها مایلی بالای سرما می چرخند، کمک نماید.
طبق گزارش آژانس فضایی اروپا (ESA)، تقریباً ۹ هزار و ۲۰۰ تن زباله فضایی هم اکنون بدون هدف بر فراز زمین شناور هستند. این افزایش اخطار دهنده زباله های فضایی باعث ایجاد تداخل در مأموریت های فضایی در مدار پایین زمین می شود و کارشناسان نگرانند که تا وقتی که اقدام جدی در این خصوص انجام نشود، وضعیت بدتر هم خواهد شد.
یکی از این ایده ها شامل تلاشی بین المللی برای بازیافت این زباله های خطرناک به سوخت موشک در مدار زمین است. این کار مستلزم بکارگیری ماهواره هایی است که تکه های زباله های فضایی را که با سرعت بیشتر از ۱۷ هزار مایل در ساعت در فضا می چرخند با استفاده از ربات های پیشرفته می گیرند، آنرا ذخیره کرده و می برند. سپس یک ریخته گری فضایی که حالا محققان سرگرم توسعه آن هستند، این زباله ها را به میله های فلزی ذوب می کند، که به نوبه خود بعنوان سوخت موشک برای «سیستم پیشران الکتریکی در فضا» استفاده می شود.
اولین مرحله از این چشم انداز پیش از این بوسیله ی یک استارت آپ ژاپنی به نام «آسترواسکیل» (Astroscale) نشان داده شد. فضاپیمای این استارتاپ که ELSA-d نام دارد، بعد از پرتاب در ماه مارس سالجاری میلادی، از آهنربا برای جمع آوری زباله های فضایی بهره برد.
به طور جداگانه، شرکت «نانوراکز» (Nanorocks) مستقر در آمریکا سرگرم فعالیت بر روی طرحی است که زباله های فضایی را در حالیکه هنوز در مدار هستند، بریده و برای مرحله بازیافت بعدی آماده کند. شرکت CisLunar Industries هم در این همکاری شرکت دارد.
این شرکت آمریکایی درحال توسعه یک ریخته گری فضایی است تا زباله های فضایی را به میله های فلزی ذوب کند تا بعد از راه یک «سیستم محرکه که فلز را یونیزه کرده و نیروی رانش برای حرکت اجسام در مدار زمین ایجاد می کند»، به صورت سوخت مورد استفاده قرار گیرد.
این سیستم توسط شرکت استرالیایی «نویمان اسپیس» (Neumann Space ) بعنوان روشی برای توسعه مأموریت فضاپیماها و حرکت دادن یا خارج کردن ماهواره ها از مدار زمین ابداع شده است.
با ادامه رشد سریع بخش فضای تجاری، شرکت ها برای پرتاب صور فلکی از ماهواره ها و فضاپیماهای آزمایشی جدید به مدار پایین زمین رقابت می کنند. این کار با ایجاد لکه هایی در آسمان که رصدها را دشوارتر کرده است ستاره شناسان را ناامید و با مشکل مواجه کرده است همینطور به نگرانی ها در مورد افزایش زباله های فضایی در مدار پایین زمین و مشکلات ناشی از آنها دامن زده است.


منبع:

1400/09/06
20:56:29
0.0 / 5
607
تگهای خبر: آموزش , تجاری
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آزینیک