در اولین جلسه شورای عالی فضایی در دولت سیزدهم؛

رییسی بر ارزان و بومی سازی صنعت فضایی کشور تصریح کرد

رییسی بر ارزان و بومی سازی صنعت فضایی کشور تصریح کرد

آزینیک: رئیس جمهوری اظهار داشت: صنعت فضایی روز گذشته تنها مظهر اقتدار کشورها بود اما امروز بعنوان یکی از پیشران های اقتصادی مطرح است و در آینده نزدیک بعنوان بخشی از زیرساخت حکمرانی در حوزه های مختلف تجاری و اقتصادی و امنیتی خواهد بود.


به گزارش آزینیک به نقل از خبرگزاری ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، آیت الله سید ابراهیم رییسی بامداد امروز - جمعه - در اولین نشست شورایعالی فضایی در دولت سیزدهم که بعد از یک دهه توقف برگزار شده بود به نقش این شورا در سیاستگذاری و ترسیم نقشه راه برای توسعه صنعت فضایی کشور اشاره نمود و اظهار داشت: این که پس از نزدیک به ۱۱ سال اولین نشست شورایعالی فضایی تشکیل می شود، نشان دهنده عزم این دولت برای توسعه صنعت فضایی است.
رییس جمهوری با تشکر از فعالیتهای «وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات»، «وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح»، «سپاه» و «ارتش» در حوزه فضایی، خاطرنشان کرد: با مجاهدت جوانان متخصص و باورمند کشور تلاشهای خوبی در صنعت فضایی شده است اما برغم این تلاش ها در این عرصه با جایگاه واقعی فاصله داریم.
رییسی تصریح کرد: امروز شرکتهای دانش بنیان، صنعت، تجارت، کشاورزی و گردشگری عبور از مشکلات اقلیمی همچون کم آبی و دهها حوزه دیگر می توانند از خدمات فضایی برای توسعه و رشد خود استفاده کنند.
وی بر ارزان و بومی سازی صنعت فضایی تاکید کرد و اظهار داشت: همه بخش های فعال در این صنعت باید با هم پوشانی و هم گرایی و استفاده از تجربیات یکدیگر و پرهیز از کارهای موازی دست به دست هم بدهند و خواسته مقام معظم رهبری را برای رسیدن به مدار ۳۶ هزار کیلومتری محقق سازند.
رییس جمهوری اضافه کرد: البته دستیابی به این هدف یک مسیر حداقل ۱۰ ساله است، اما مطمئن هستیم که به فضل خداوند با روحیه جهادی متخصصین کشور و با حمایتی که دولت سیزدهم خواهد نمود این مسیر کوتاه و کوتاه تر خواهد شد.
رییسی با اشاره به اینکه با وجود تهدیدها و تحریم ها و فشارهای هدفمند دشمنان در صنایع فضایی و نظامی، دستاوردها و پیشرفت های بسیار بزرگی در این بخش ها داشته ایم، اظهار نمود: استفاده از تجربه های دانشمندان و نیروهای کارآمد در این بخش، می تواند در دیگر بخش ها همچون صنعت خودروسازی مشکلات را برطرف کند و آثار کیفی آن در دیگر صنایع همچون ارتباطات، مخابرات و لوازم خانگی و زندگی روزمره مردم دیده شود.
وی تصریح کرد: اگر اراده نماییم حتما می توانیم در همه این حوزه ها هم به فناوری های پیشرفته با مزیت اقتصادی دست پیدا نماییم. ما باید به سرعت و با برنامه ریزی دقیق و منسجم، به فناوری تثبیت شده برای مدارهای (LEO) برسیم و در گام بعد باید با برنامه ریزی دقیق و کار مجاهدانه، به سرعت به سمت مدار ۳۶ هزار کیلومتری (GEO) حرکت نماییم.
رییس جمهوری اظهار داشت: اگر در صنعت فضایی و فضای مجازی حضور نداشته باشیم مجبور خواهیم شد در اتوبان ساخته شده توسط دیگران حرکت نماییم. صنعت فضایی یک نوع بازدارندگی برای تعرض دشمنان به کشور بوجود می آورد. وقتی ماهواره ای پرتاب می شود مردم و جوانان احساس قدرت و غرور می کنند.
وی همینطور با گرامیداشت یاد شهید تهرانی مقدم و سایر شهدای عرصه دفاع و توسعه تکنولوژی های جدید کشور ابراز امیدواری کرد با همفکری و همگرایی و پشتکار نیروهای فعال در عرصه فضا و حمایت های دولت امید را در جامعه تقویت نماییم.


منبع:

1400/09/05
21:07:17
0.0 / 5
714
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آزینیک