کلیات طرح پشتیبانی از مالکیت صنعتی به تصویب نمایندگان رسید

کلیات طرح پشتیبانی از مالکیت صنعتی به تصویب نمایندگان رسید

نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیات طرح پشتیبانی از مالکیت صنعتی را تصویب کردند. طبق این طرح اگر افرادی به صورت مشترک اختراعی را پدید آورده باشند، حق تقاضای ثبت اختراع و حقوق ناشی از گواهینامه ثبت اختراع به صورت مشترک به آنان متعلق می باشد.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز- چهارشنبه- طرح پشتیبانی از مالکیت صنعتی را با ۱۶۷ رای موافق و ۱۷ رای مخالف از ۲۲۵ آرای ماخوذه تصویب کردند.
بر اساس ماده ۵ این طرح، مخترع (شخص پدید آورنده اختراع) یا قائم مقام قانونی یا نماینده قانونی وی و شخصی که اختراع به سفارش او حاصل شده است یا قائم مقام قانونی یا نماینده وی، با رعایت حقوق مخترع حق تقاضای ثبت اختراع را دارند.
همچنین بر مبنای تبصره ۱ و ۲ ماده ۵ اگر افرادی به صورت مشترک اختراعی را پدید آورده باشند، حق تقاضای ثبت اختراع و حقوق ناشی از گواهینامه ثبت اختراع به صورت مشترک به آنان متعلق می باشد. کارکنان مرجع ثبت، حق تقاضای ثبت اختراع برای خود یا به نمایندگی از دیگری را ندارند.
بر اساس ماده ۶ این طرح، درصورتیکه دو یا چند شخص در پدیدآوردن اختراعی واحد، مشارکت داشته و سهم آنها در این همکاری مشخص باشد، میزان مشارکت هر یک به تفکیک در گواهینامه اختراع قید می شود و حقوق حاصل از آن، به همان نسبت به ایشان تعلق می گیرد.
درصورتی که کار هریک از آنها جدا و متمایز نبوده یا میزان مشارکت آنها در ایجاد اختراع مشخص نباشد، نام همه آنها در گواهینامه اختراع ذکر می گردد و حقوق ناشی از گواهینامه، به صورت مساوی به همه آنها تعلق می گیرد.
در ماده 7 طرح پشتیبانی از مالکیت صنعتی آمده است: هریک از مالکان مشترک اختراعی واحد، بدون احتیاج به کسب رضایت مالکان دیگر می تواند سهم خویش را انتقال داده یا بعنوان وثیقه یا هر نوع تضمین دیگر قرار دهد.
بر اساس تبصره۱- در صورتیکه یکی از شرکا بخواهد سهم خود از اختراع ثبت شده را به دیگری منتقل کند، باید پیشنهاد فروش خویش را به شرکاء دیگر اعلام نماید؛ درصورت وجود پیشنهاد خرید، با مبلغ برابر بین خریدار و یکی از شرکاء اولویت خرید تا مدت پانزده روز با آن شریک است و درصورتی که قیمت پیشنهادی خریدار، بالاتر از قیمت پیشنهادی شرکاء باشد، اولویت خرید با میزان قیمت پیشنهادی خریدار تا مدت پنج روز با شرکای دیگر است.
همچنین بر مبنای تبصره۲، هریک از مالکان مشترک به تنهایی، یا همه آنها به اتفاق می توانند درمورد نقض حقوق مبحث این قانون، به مرجع صالح قضایی رجوع کنند.
بر اساس تبصره۳- درصورت مخالفت بعضی از شرکاء با بهره برداری از اختراع، شریک یا شرکای دیگر می توانند االزام شرکاء ممتنع را از مرجع صالح قضایی تقاضا نمایند و با پرداخت مابه ازای عادله سهم آنها از منافع ناشی از بهره برداری، از اختراع استفاده نمایند.
متن کامل این طرح را اینجا بخوانید.


منبع:

1400/08/28
14:05:57
0.0 / 5
556
تگهای خبر: صنعت , فروش
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
آزینیک