تولید مبدل حرارتی نیروگاهی در شرکت دانش بنیان

تولید مبدل حرارتی نیروگاهی در شرکت دانش بنیان

مبدل حرارتی نیروگاه ها بوسیله ی یک شرکت دانش بنیان ایران ساخت شد. این دستگاه در نیروگاه ها به کمک کولرهای هوایی، دمای سیالات گاز و مایعات را متعادل و تولید انرژی را تسهیل می کند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، محمد احمدزاده مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در مورد این دستاورد اضافه کرد: تولید انواع کولرهای هوایی از محصولات دانش بنیان این شرکت است. توجه به تولید لوله های فین اکسترود و وجود کارگاه ساخت و مونتاژ، تولید کامل انواع خنک کننده های کولر هوایی امکان پذیر است تا مجموعه کاملی از تجهیزات به مشتریان عرضه شود.
وی بیان نمود: مزیت ویژه کولرهای هوایی، بی نیازی به منبع آب است، به این معنا که نیازی به نصب این تجهیزات در مجاورت منبع آب وجود ندارد. علاوه بر این، به علت هزینه های زیاد سیستم های انتقال آب و مشکلات زیست محیطی انتقال حرارت با استفاده از هوا ترجیح داده می شود.
این فناور اظهار داشت: در این مبدل ها، بخارهای گرم درون مجموعه ای از لوله ها که به صورت افقی کنار هم قرار گرفته اند، توزیع می شود. جدار خارجی لوله ها به پره مجهز شده است تا سطح انتقال حرارت بین سیال داخل لوله ها با هوای خنک افزایش یابد و رویه سیستم پیش رود.
وی عنوان کرد: کولرهای هوایی در نیروگاه ها بعنوان خنک کننده استفاده می شوند، اما این توانایی را دارند که در سایر صنایع هم به کار گرفته شوند. این کولرها در راه خنک کردن سیالات گاز و مایعات بیشتر به کار می روند و در یک چرخه کامل که به صورت سیستم نصب می شود، هم کارآیی خنک کننده دارد و هم برای گرم کردن هم به کار می رود و از مجموعه این سیستم تحت عنوان مبدل حرارت یاد می شود.
احمدزاده اضافه کرد: با تولید کولرهای هوایی و مبدل ها، ۳۸ فرصت شغلی ایجاد کردیم که همگی از نیروهای بومی و نخبگان دانشگاهی هستند و در صورتیکه شرایط صادرات این محصول فراهم گردد، امکان افزایش فرصت های شغلی هم مهیا می شود.
وی تصریح کرد: کولرهای هوایی و سیستم مبدل یک چهارم نمونه خارجی قیمت دارد. در گذشته شاهد بودیم که این محصول از کشور ایتالیا وارد و حجم زیادی ارز از کشور خارج می شد، اما امروز قسمتی از نیاز داخلی کشور را تأمین کردیم و مانع خروج ارز از کشور شدیم.
احمدزاده، درباره معضلاتی که شرکتهای دانش بنیان با آنها مواجهند، اظهار داشت: منابع ملی یکی از چالش های مهم پیش روی شرکتهای دانش بنیان است و نبود سرمایه در گردش سبب شده تا شرکتهای دانش بنیان نتوانند تمام توان خویش را اجرایی کنند.


منبع:

1400/08/17
10:03:10
0.0 / 5
623
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آزینیک