مدیرعامل شركت دانش بنیان:

تولید رنگ نساجی نیل در مراغه پنج میلیون دلار صرفه جویی دارد

تولید رنگ نساجی نیل در مراغه پنج میلیون دلار صرفه جویی دارد

آزینیک: ایرنا- مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در مراغه ضمن اشاره به این که اولویت این شرکت دستیابی به دانش فنی و تولید رنگ نساجی است، اظهار داشت: رنگ نساجی «نیل» بعنوان یک محصول وارداتی طی حدود سه ماه آینده در شهرک صنعتی مراغه تولید و در آینده از خروج پنج میلیون دلاری ارز از کشور جلوگیری می شود.


«حمیدرضا صنعتی» که دانش آموخته کارشناسی ارشد شیمی کاربردی از دانشگاه صنعتی شریف است، روز شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: تولید رنگ نساجی، دانش فنی پیچیده ای دارد و ایده آن طی دوران دانشجویی در ذهن من نقش بسته بود.
وی بیان نمود: حدود ۲۰ سال قبل و طی دوره تحصیلات تکمیلی به علت علاقه شخصی به رنگ های نساجی به فکر تولید آن افتادم اما از آنجاییکه در آن دوران هیچ حمایتی سراغ نداشتم، در حد ایده و کارهای آزمایشگاهی مانده بود.
وی افزود: در بهار ۱۳۹۹ که کرونا شایع و همه جا به مدت حدود یک ماه تعطیل شد، فرصتی برای پرورش این ایده و تولید محصول بوجود آمد و وقتی از راه دوستانم متوجه شدم که مرکز رشد مراغه از ایده های جدید حمایت می کند، رجوع کردم که خوشبختانه مورد استقبال قرار گرفت.
مدیرعامل اولین شرکت دانش بنیان مرکز رشد مراغه افزود: حدود ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات به صورت مرحله ای برای این ایده پرداخت گردید و از آنجاییکه در شهرک صنعتی مراغه زمین و سوله داشتم، آزمایشگاهی تجهیز، و در آنجا کارهای آزمایشگاهی را با لوازم ابتدایی شروع کردم که حدود یک ونیم سال طول کشید.
به گفته «صنعتی»، مرکز رشد مراغه هم در زمینه تأمین مالی وی را پشتیبانی، و هم نمونه تولیدی را به دانشگاه مراغه معرفی نمود که در نهایت طیف های آن با نمونه خارجی مقایسه شد و سنتز آن مورد تایید قرار گرفت.
وی ادامه اد: پس از سنتز نمونه، طرح به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارسال شد و مدارک و مستنداتی خواستند و بعد از تایید، شرکت ما به دانش بنیان ارتقا یافت.
وی عنوان کرد: بعد از آن در سایه یکی از حمایت های دولتی از شرکتهای دانش بنیان شامل اعطای تسهیلات نمونه سازی به میزان ۵۰۰ میلیون تومان به شرکت دانش بنیان ما اختصاص یافت تا محصول قابل عرضه به بازار را تولید نماییم.
وی افزود: این تسهیلات در سه مرحله پرداخت می شود که مرحله دوم آن اخیرا پرداخت شده و با استفاه از آن یک فرایند نیمه صنعتی در شهرک صنعتی مراغه ایجاد و مقدار مشخصی نمونه رنگ نساجی به بازار عرضه می شود.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان بیان نمود: رنگ دانه ای که تولید خواهد شد، سالانه حدود ۷۵۰ تن در ایران مصرف دارد و طبق آمار واردات سال ۱۳۹۷، حدود پنج میلیون دلار برای واردات آن از چین هزینه ارزی صرف شده است.
وی با اشاره به اینکه اگر نیاز کشور در این شرکت دانش بنیان تامین گردد، حداقل پنج میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای ایران به دنبال خواهد داشت، بیان نمود: من همراه با «یلدا هشترودی اصل» در این شرکت دانش بنیان مصمم هستیم تا طی ماههای آینده این محصول را روانه بازار نماییم.
وی عنوان کرد: خصوصیت مهم طرحی که در مرکز رشد مراغه تعریف شد و مورد حمایت قرار گرفت، این است که مواد اولیه آن شامل موارد پتروشیمی و شیمیایی ساخت داخل بوده و همه تجهیزاتی که برای فرایند تولید طراحی شده، هم داخلی است.
به گزارش آزینیک به نقل از خبرگزاری ایرنا خیلی از کارشناسان، هند را بعنوان قدیمی ترین مرکز رنگرزی دنیای کهن می شناسند و همین کشور اولین تأمین کننده نیل اروپا در عصر روم و یونان بوده است.
اکنون هم رنگ نساجی نیل خاورمیانه در کشورهای هند و چین تولید می شود و امید می رود طی ماههای آینده ایران بعنوان سومین کشور تولیدکننده این محصول در آسیا شناخته شده و در آینده نه چندان دور و به واسطه همین دانش فنی، رنگ نساجی نیل ایرانی به دیگر کشورها صادر شود.


1400/08/16
22:56:26
0.0 / 5
603
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آزینیک