بنابر گزارش ۲۰۲۱ سازمان مالكیت فكری جهان

ایران صاحب رتبه دوم شاخص نوآوری درآسیای مرکزی و جنوب شرقی است

ایران صاحب رتبه دوم شاخص نوآوری درآسیای مرکزی و جنوب شرقی است

به گزارش آزینیک مدیرتوانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفاییِ ریاست جمهوری، اظهار داشت: طبق گزارش 2021 سازمان مالکیت فکری جهان، کشورمان در زمینه نوآوری در منطقه آسیای مرکزی و جنوب شرقی رتبه دوم و درجهان رتبه 60 را داراست.


به گزارش آزینیک به نقل از خبرگزاری ایرنا، از صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری مرضیه شاوردی اظهارکرد: نهادهای مختلفی همچون دانشگاه ها در نظام نوآوری ایران دخیل هستند و همین طور پارک های علم و فناوری امکان توسعه فناوری ها را فراهم نموده اند.
وی با اشاره به اینکه، وضعیت نوآوری کشورها برمبنای شاخص جهانی سنجیده می شود، اظهار داشت: طبق گزارش ۲۰۲۱ سازمان مالکیت فکری جهان، کشورمان در زمینه نوآوری در منطقه آسیای مرکزی و جنوب شرقی رتبه دوم و در جهان رتبه ۶۰ را داراست.
مدیرتوانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفاییِ ریاست جمهوری در ادامه یادآورشد: صادرات ی شرکت های دانش بنیان کشورمان در سال ۲۰۲۰ یک میلیارد دلار بوده است.
وی، تعداد پارک های علم و فناوری را ۴۵ و تعداد مراکز رشد در ایران را ۱۹۰ مرکز اعلام نمود و اظهار داشت: بیش از ۶۳۰۰ شرکت دانش بنیان در ایران فعالیت دارند که از این تعداد، ۴۵۰ شرکت در سال ۲۰۲۰ یک میلیارد دلار صادرات داشتند.
شاوردی با اعلان اینکه نهادهای تامین مالی از اجزای نظام نوآوری کشور هستند و صندوق نوآوری نیز بعنوان یکی از نهادهای تامین مالی در ایران شمرده می شود، بیان کرد: این صندوق در سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ بیش از ۴ هزار و ۸۰۰ طرح را مورد ارزیابی قرار داده و به آنها حدود ۵۰۰ میلیون دلار تسهیلات اعطا کرده است.
وی در ادامه به شرکت های فعال در زمینه IT و ICT در ایران اشاره نمود و اظهار داشت: یک هزار و ۵۵۰ شرکت دانش بنیان در زمینه IT و ICT و همین طور یکهزار و ۴۱۶ شرکت دانش بنیان در زمینه ماشین آلات صنعتی فعالیت می نمایند.
طبق اعلام صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری به نقل از مدیر توانمندسازی این صندوق، هم اکنون تعداد شرکت های دانش بنیان ایرانی فعال در زمینه برق را ۱۳۳۹ شرکت، بیولوژی ۲۴۶ شرکت و تجهیزات پزشکی ۲۲۸ شرکت است.
شاوردی همین طور با اشاره به اینکه، کشورمان در زمینه صنایع خلاق از کمترین تعداد شرکت دانش بنیان با ۱۱ شرکت برخوردار است، ابراز امیدواری کرد تعداد شرکت های فعال در این عرصه نیز افزایش یابد.


منبع:

1400/08/13
20:28:58
0.0 / 5
576
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آزینیک