در سال ۹۹ صورت گرفت؛

فروش 18 هزار میلیاردی شرکتهای مستقر در پارک های علم و فناوری

فروش 18 هزار میلیاردی شرکتهای مستقر در پارک های علم و فناوری

به گزارش آزینیک مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم از افزایش فروش شرکتهای مستقر در پارک های علم و فناوری اطلاع داد و اظهار داشت: پارسال میزان فروش این شرکت ها به بیشتر از ۱۸ هزار میلیارد تومان رسید.به گزارش آزینیک به نقل از مهر، بهنام طالبی در نشست روسای پارک های علم و فناوری که امروز با حضور وزیر علوم برگزار شد اظهار داشت: از مجموع ۴۹ پارک علم و فناوری در کشور، ۲۸ پارک منطقه ای است که در چارچوب ۴ منطقه فناوری دسته بندی شده اند.
وی اضافه کرد: ۵ پارک علم و فناوری در ارتباط با دستگاههای اجرایی می باشد که مجوزشان از وزارت خانه های مرتبط صادر شده، ۱ پارک خصوصی، ۱ پارک وابسته به ریاست جمهری (پارک پردیس)، ۳ پارک وابسته به جهاد دانشگاهی و ۱۱ پارک علم و فناوری دانشگاهی مشغول فعالیت هستند که ۹ پارک دانشگاهی با وزارت علوم مرتبط می باشد، ۱ مورد با وزارت بهداشت و ۱ مورد هم وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی است.
سرپرست دفتر برنامه ریزی امور فناوری عنوان کرد: طی ۲ دهه اخیر، تعداد پارک های علم و فناوری روند افزایشی داشته است و این افزایش، زمینه رشد واحدهای فناور و شرکتهای دانش بنیان را فراهم نموده است.

وی با اشاره فعالیت ۲۰۰۰ شرکت دانش بنیان در سال ۱۳۹۹ اظهار داشت: حدود ۶۵ هزار شاغل در واحدهای فناور کشور وجود دارد و نکته حائز اهمیت این است که مدارک تحصیلی ۷۵ درصد این شاغلین، کارشناسی و بالاتر از کارشناسی است و ۴۶ درصد دارای مدرک کارشناسی، ۲۳ درصد کارشناسی ارشد و ۸ درصد دارای مدرک دکتری هستند.
وی ضمن اشاره به بحث درآمدزایی پارک های علم و فناوری و مراکز رشد اضافه کرد: فروش شرکت ها و مراکز رشد، پارسال روند افزایشی داشته به طوریکه بیشتر از ۱۸ هزار میلیارد تومان فروش شرکتهای مستقر در پارک های کشور بوده است.
طالبی افزود: طی سالهای اخیر در بحث صادرات به علت اعمال تحریم ها سیر نزولی داشته ایم. نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره نماییم تعداد متقاضیان پذیرش در پارک ها و مراکز رشد است که سیر نزولی داشته است، بنابراین باید در این خصوص چاره ای اندیشید و یکی از راهکارهای پیش رو، تشکیل معاونت نوآوری و فناوری است.
وی یکی از وظایف اصلی پیش روی معاونت فناوری و نوآوری را رسیدگی به امور ایجاد و شکل گیری فناوری در نهادهای تحقیقاتی و آموزش عالی دانست که وزیر علوم در برنامه پیشنهادی خود به مجلس شورای اسلامی آنرا مطرح کرده است.


منبع:

1400/08/12
12:07:25
0.0 / 5
615
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آزینیک