حضور اساتید صاحبنظر از ۵ کشور در سمینار آمار فضایی و کاربردهای آن

حضور اساتید صاحبنظر از ۵ کشور در سمینار آمار فضایی و کاربردهای آن

چهارمین سمینار تخصصی آمار فضایی و کاربردهای آن با حضور و سخنرانی اساتید صاحبنظر از پنج کشور آمریکا، استرالیا، انگلیس، اسپانیا و کانادا فردا (چهارشنبه) بصورت برخط در تهران گشایش می یابد.


مرتضی بسطامی دبیر چهارمین سمینار تخصصی آمار فضایی و کاربردهای آن روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه آموزش ایرنا، گفت: یکی از اقدامات مهم در امتداد توسعه و ارائه دستاوردهای علمی کشور برگزاری نشست ها و سمینارهای تخصصی است که بمنظور فراهم آوردن فرصتی برای تبادل نظر متخصصان علوم مختلف در رابطه با آمار فضایی و کاربردهای آن، برگزاری سمینار نخصصی آمار فضایی و کاربردهای آن مدنظر قرار گرفت.
وی افزود: در این راستا چهارمین سمینار تخصصی آمار فضایی و کاربردهای آن، پنجم و ششم آبان ۱۴۰۰ به میزبانی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله و با همکاری دانشگاه تربیت مدرس و انجمن آمار ایران و حمایت بیش از ۱۵ دانشگاه و مراکز پژوهشی برگزار می گردد.
دبیر چهارمین سمینار تخصصی آمار فضایی و کاربردهای آن اشاره کرد: از تعداد کل ۶۰ مقاله ارسال شده به این سمینار، پس از داوری، تعداد ۵۱ مقاله برای ارائه در سمینار پذیرفته شد که از این تعداد ۳۵ مقاله به زبان فارسی و ۱۶ مقاله به زبان انگلیسی نگارش شده اند. همین طور ۶ سخنرانی کلیدی ارائه می شود.
بسطامی با یادآوری این که علاوه بر متخصصان داخلی، اساتید برجسته از کشورهای آمریکا، استرالیا، انگلیس، اسپانیا و کانادا در این سمینار به سخنرانی می کنند، اشاره کرد: مدل بندی ساختار همبستگی و تحلیل داده های فضایی و فضایی - زمانی، طرح های نمونه گیری فضایی و تحلیل داده های بقای فضایی، کاربرد آمار فضایی در علوم و مهندسی زلزله، علوم زمین، زمین آمار و معدن، علوم جغرافیایی، سنجش از دور و علوم فضایی، علوم جوی، هواشناسی، منابع آب و محیط زیست، حوزه سوانح طبیعی، حوادث انسان ساخت، مدیریت ریسک و بحران، حوزه زیر ساخت های شهری و شهرسازی، ترافیک و حمل و نقل، بهداشت و درمان، بیماریهای همه گیر، علوم اجتماعی و قضایی، حوزه نفت و گاز و اقتصاد و بیمه از محورهای این سیمنار ۲ روزه است.
وی اظهار داشت: باتوجه به اینکه استفاده از ابزارهای به روز آماری در علوم دیگر، نقش مهمی در کاربردی شدن این ابزارها و ارتقای همکاریهای بین رشته ای دارد. یکی از ابزارهای نسبتا جدید و قدرتمند، موضوع آمار فضایی است که با تحلیل داده های مکانی و زمانی، به بررسی همبستگی های آنها می پردازد.
دبیر چهارمین سمینار تخصصی آمار فضایی و کاربردهای آن اضافه کرد: با توجه به همین ویژگی، آمار فضایی می تواند در طیف وسیعی از علوم همچون در علوم و مهندسی زلزله، مهندسی ریسک سوانح طبیعی، مدیریت بحران، علوم جوی و هواشناسی، منابع آب، محیط زیست، زمین شناسی، معدن، برنامه ریزی شهری و منطقه ای، زیرساخت های شهری، ترافیک، حمل و نقل، سنجش از دور، بهداشت و درمان، بیماریهای همه گیر، علوم اجتماعی، علوم قضایی، حوزه نفت و گاز، اقتصاد و بیمه کاربردهای گسترده ای داشته باشد.
بسطامی با یادآوری این که مقالات ارائه شده در این سمینار ۲ روزه قالب نشست های تخصصی و عمومیاست، گفت: همچون این جلسه ها می توان به نشست های تخصصی آمار فضایی و نشست های کاربرد آمار فضایی در زلزله و زمین شناسی، آب و محیط زیست، بهداشت و پزشکی، علوم اجتماعی و میزگرد زیرساخت اطلاعات مکانی در سرشماری ثبتی مبنا اشاره نمود.
وی افزود: این سمینار فرصتی منحصر به فرد در اختیار دانشگاهیان، متخصصان، سازمان های دولتی، بخش خصوصی و سایر نهادهای فعال در زمینه های مرتبط قرار می دهد تا با ارائه آخرین دستاوردها به تبادل نظر و کاربردی شدن نتایج پژوهش های خویش بپردازند.
دبیر چهارمین سمینار تخصصی آمار فضایی و کاربردهای آن با اعلان اینکه این سمینار بصورت مجازی (وبینار) برگزار می شود، اضافه کرد: علاقمندان می توانند برای اطلاعات بیشتر به سایت این سمینار به آدرس http: //spatial۴.iiees.ac.ir/fa مراجعه کنند.

1400/08/10
10:00:24
0.0 / 5
666
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , سایت , كاربر
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آزینیک