هواپیمای تمام الکترونیکی ناسا سال آینده میلادی پرواز می کند

هواپیمای تمام الکترونیکی ناسا سال آینده میلادی پرواز می کند

به گزارش آزینیک سازمان فضایی آمریکا (ناسا) اعلام نمود: هواپیمای تمام الکترونیکی این سازمان به نام «ایکس- 57 مکس ول» سال آینده میلادی نخستین پرواز خودرا انجام خواهد داد.


به گزارش گروه آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی اینترستینگ اینجینیرنگ، این هواپیما که از سری هواپیماهای ایکس (X) ناسا است، به شکلی طراحی شده که می تواند به ناسا در حل چالش های حمل و نقل هوایی کمک نماید.
ایکس- ۵۷ مکس ول (X-۵۷ Maxwell، ) نخستین هواپیمای سری ایکس سرنشین دار ناسا طی دو دهه گذشته است. دیگر هواپیماهای سری ایکس که بتازگی توسعه یافته اند شامل هواپیمای کنترل ازراه دور X-۴۹ و هواپیمای مافوق صورت X-۵۹ است که این هواپیما نیز به نخستین پرواز خود نزدیک می شود.
روند ساخت هواپیما ایکس- ۵۷ مکس ول از پنج سال پیش شروع شد. آژانس فضایی آمریکا اعلام نمود که پرواز اولیه ایکس- ۵۷ مکس ول در بهار سال ۲۰۲۲ صورت خواهد گرفت. ایکس- ۵۷ مکس ول یک هواپیمای سبک معمولی چهار نفره است و همانند هواپیمای چهار نفره Tecnam P۲۰۰۶T است که فقط در آن ۱۲ موتور الکتریکی جایگزین موتورهای پیستونی شده است.
به گفته ناسا، بال های سبک ایکس- ۵۷ مکس ول، سبب افزایش سرعت آن خواهند شد. هر بال دارای شش موتور الکتریکی با پیشران برای مساعدت با بالا رفتن هواپیما و دو موتور بزرگ تر در انتهای بال ها برای کروز است. کروز حالتی از پرواز هواپیما است که در آن هواپیما در راه هوایی اصلی قرار دارد یا میان نقاط از پیش تعیین شده مسیر با سرعت و ارتفاع مناسب قرار دارد یا این که دارای عدد ماخ و سطح پرواز مناسب می باشد.
به گفته ناسا، برد هوپیمای ایکس- ۵۷ مکس ول، حدودا ۱۰۰ مایل و سرعت کروز آن ۱۷۲ مایل در ساعت (۲۷۶ کیلومتر در ساعت) است؛ به این معنا که این هواپیما می تواند حدودا ۴۰ دقیقه در هر پرواز در آسمان بماند. یکس- ۵۷ مکس ول، برای تامین انرژی از باتری های لیتیوم یونی قابل شارژ استفاده می نماید. ایکس- ۵۷ مکس ول هیچ نوع گازهای گلخانه ای در هنگام پرواز تولید نخواهد کرد و صدای بسیار کمی نیز دارد.
«بیل نلسون»، رییس ناسا اعلام نمود که این هواپیما با هدف کاهش وابستگی ما به سوخت های فسیلی، تولید آلودگی کمتر و پایین نگه داشتن هزینه ها ایجاد می شود نام این هواپیما از نام یک فیزیکدان اسکاتلندی که پیشگام الکترومغناطیس است، گرفته شده است. «جیمز کلرک مکس ول»، فیزیکدان اسکاتلندی قرن ۱۹، پیشگام نظریه الکترومغناطیس بود.


منبع:

1400/08/06
12:23:39
0.0 / 5
724
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آزینیک