عضو هیات علمی مركز تحقیقات كشاورزی :

پژوهشگران یزدی برای اولین بار علوفه گلخانه ای در استان تولید کردند

پژوهشگران یزدی برای اولین بار علوفه گلخانه ای در استان تولید کردند

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی یزد اظهار داشت: پژوهشگران این مرکز موفق شدند برای اولین بار در استان پرورش و تولید علوفه دامی را در فضای گلخانه ای انجام دهند.


به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان یزد، غلامحسن رنجبر اضافه کرد: طرح تحقیقاتی یک ساله تولید علوفه دامی در فضای گلخانه، از فروردین ماه سال ۱۴۰۰ در فضای یکهزار و ۵۰۰ متر مربع گلخانه شروع شد.
وی اضافه کرد: این طرح تحقیقاتی بر روی ۱۰ گونه علوفه ای انجام شد که تابحال سورگوم با عملکرد ۱۲۰ تن در هکتار در هر مرحله برداشت موفق تر از سایر گونه ها در فضای گلخانه ای بود، هر چند تحقیقات بر روی سایر گونه ها ادامه دارد.وی افزود: با عنایت به این که این طرح یک ساله است پیشبینی می نماییم عملکرد سورگوم تا آخر سال ۲ برابر این میزان باشد.
به قول عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی یزد، مصرف آب در این نوع کشت۷۰ درصد کمتر از روش غیر گلخانه ای است.
رییس جهاد کشاورزی استان یزد هم اظهار داشت: این گونه گیاه علوفه ای در گلخانه هایی با سازه های ضعیف هم قابل پرورش است و برای پرورش آن از آب های کم کیفیت هم میتوان بهره برد.
ابوالفضل وکیلی اضافه کرد: با عنایت به این که گیاهان علوفه ای از رشد خوبی برخوردار می باشند و می توانند با مصرف عناصر اضافی موجود در خاک در امر تعادل بخشی عناصر خاک موثر باشد از این قبیل گیاهان میتوان بعنوان محصول بین ۲ کشت در گلخانه ها استفاده گردد.
وی تصریح کرد: مصرف انرژی در کشت علوفه گلخانه ای به صورت قابل ملاحظه ای کاسته می شود.
یزد با حدود چهار میلیون واحد دامی یکی از مراکز عمده تولید شیر وگوشت قرمز در ناحیه مرکزی ایران که آب وهوای گرم و خشک قرار دارد. به حساب می آید.
این استان عمده علوفه مورد نیاز دام های خویش را از دیگر مناطق کشور تأمین می کند.

1400/08/01
10:04:40
0.0 / 5
776
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آزینیک