مأموریت ناسا به 8 سیارک اسرارآمیز امروز انجام می شود

مأموریت ناسا به 8 سیارک اسرارآمیز امروز انجام می شود

مأموریت «لوسی» ناسا به هشت سیارک، یکی از پیچیده ترین سفرهای فضایی که تاکنون برنامه ریزی شده بود، مقرر است ساعات اولیه روز شنبه به وقت آمریکا از فلوریدا صورت گیرد.


به گزارش آزینیک به نقل از ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، در اطراف سیاره مشتری سیارک های کوچک و بزرگی جمع شدند که قدمتشان به چهار میلیارد سال پیش، یعنی ابتدای شکل گیری منظومه شمسی بازمی گردد.
محققان تصور می کنند که این سیارک ها در واقع باقی مانده های مواد اولیه سازنده سیاره های بیرونی مثل مشتری و زحل است. بنابراین ناسا تصمیم گرفته تا فضاپیمایی به این ناحیه بفرستند و این اجرام آسمانی را بررسی کند.
این اجرام که اصطلاحا «سیارک های تروجان» نام دارند، در دو گروه به همراه مشتری در مدارش به دور خورشید می گردند. مأموریت لوسی ناسا نخستین فضاپیمایی خواهد بود که تروجان های مشتری را از نزدیک بررسی می کند و اطلاعات آنرا به زمین می فرستد.
اسم این مأموریت را از روی فسیل معروفی که از نیاکان انسان بود، برداشتند و اسکلت این فسیل، یعنی لوسی اطلاعات بی نظیری از تکامل انسان در اختیارمان قرار داد. فضاپیمای لوسی درست مثل این فسیل، دانش ما را از منشا سیارات دگرگون خواهد نمود و اطلاعات جدیدی از چگونگی شکل گیری منظومه شمسی در اختیارمان قرار خواهد داد. بعلاوه امکان دارد این اجرام شامل ترکیبات ارگانیکی باشند که زمین اولیه را تشکیل دادند.
شرکت «ائتلاف پرتاب و راه اندازی» می خواهد این فضاپیما را در مسافرت چند میلیارد مایلی خود در یک بازه زمانی پرتاب ۷۵ دقیقه ای از ۵: ۳۴ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی آغاز کند. مقرر است این فضاپیما توسط موشک «اطلس ۵» از مجتمع ۴۱ در ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال پرتاب شود و مأموریت ۱۲ ساله خویش را به هشت سیارک مختلف در این ناحیه آغاز کند.
یکی از این سیارک ها در کمربند سیارکی اصلی بین مریخ و مشتری قرار دارد و هفت سیارک دیگر از تروجان ها هستند. چهار مورد از این تروجان ها هم سیستم های دوتایی هستند که لوسی با یک هدف دو نشان را خواهد زد.
فضاپیمای لوسی به وزن ۸۲۱ کیلوگرم، ۱۴.۲۵ متر طول، ۲.۷ متر عرض و ۳.۸ متر ارتفاع دارد. قطر پنل های خورشیدی آن ۷.۳ متر است. مأموریت لوسی ناسا نخستین فضاپیمایی خواهد بود که تروجان های مشتری را از نزدیک بررسی و اطلاعات آنرا به زمین ارسال می کند. تابحال هیچ مأموریت فضایی دیگری در تاریخ به این تعداد مقاصد مختلف در اطراف خورشید فرستاده نشده است و لوسی نخستین آنها خواهد بود. لوسی برای نخستین بار تنوعی از اجرام ابتدایی منظومه شمسی را به ما نشان خواهد داد که سیاراتمان را تشکیل دادند.
شرکت ائتلاف پرتاب و راه اندازی (United Launch Alliance)، عرضه دهندهٔ خدمات پرتاب و راه اندازی فضاپیما به دولت آمریکا است. این شرکت بعنوان یک سرمایه گذاری مشترک بین سیستم های فضایی لاکهید مارتین و بوئینگ، دفاع فضایی و امنیتی در دسامبر ۲۰۰۶ با ترکیب تیم های دو شرکت شکل گرفت.منبع:

1400/07/26
23:17:34
0.0 / 5
783
تگهای خبر: آموزش , امنیت , امنیتی , خدمات
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آزینیک