تشخیص سرطان با اسلایدهای هوشمند میکروسکوپ

تشخیص سرطان با اسلایدهای هوشمند میکروسکوپ

آزینیک: پژوهشگران دانشگاه لاتروب واقع در ملبورن استرالیا با تغییر ساختار سطح اسلایدهای عادی میکروسکوپ در مقیاس نانو، توانستند اسلایدهای هوشمندی بسازند که ساختارهای بیولوژیکی و سلول ها را با تضاد رنگی خاصی نشان داده و امکان تشخیص لحظه ای بیماریها را فراهم می آورد.


به گزارش آزینیک به نقل از ایرنا از پایگاه خبری ساینس، رویکرد فعلی تصویربرداری از بافت، اغلب متکی بر رنگ آمیزی یا برچسب زنی سلول ها است و این رویکرد تشخیص سلول های سرطانی را با چالش هایی مواجه کرده و ریسک تشخیص اشتباه نمونه ها را خصوصاً در مراحل اولیه بیماری می افزاید.
اما حالا پژوهشگران با بهره گیری از فناوری نانو توانستند برهم کنش نور با بافت بیولوژیکی را به شکلی دست ورزی کنند که سلول های غیرطبیعی با رنگی متفاوت از سلول های طبیعی مشاهده شوند.
به گفته پژوهشگران، تصاویر حاصل از این شیوه جدید در مقایسه با تصاویر به دست آمده با بهره گیری از رویکرد متداول، مانند دیدن فیلم در تلویزیون های رنگی در مقایسه با تلویزیون های قدیمی و سیاه و سفید است. با بهره گیری از این روش می توان سرطان را در مراحل اولیه تشخیص داد.
بر اساس آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت، سرطان دومین عامل مرگ و میر در جهان است و درسال ۲۰۱۸ میلادی از هر شش مرگ، یک مورد به سبب سرطان بود.
سرطان به سبب رشد غیرطبیعی و غیرقابل کنترل سلول ها در اندام مختلف بدن شکل می گیرد. گاهی این سلول ها از مرزهای معمول خود فراتر می روند و در اندام های دیگر گسترش می یابند. این پروسه متاستاز نام دارد و عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان است.

آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت در مورد سرطان
- سرطان دومین عامل مرگ و میر در جهان است.
- درسال ۲۰۱۸ میلادی از هر شش مرگ، یک مورد به سبب سرطان بود.
-سرطان های ریه، پروستات، روده بزرگ و کبد شایع ترین انواع سرطان در مردان و سرطان های سینه، روده بزرگ، ریه، دهانه رحم و تیروئید، شایع ترین در زنان هستند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature انتشار یافته است.


منبع:

1400/07/18
23:58:23
0.0 / 5
847
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آزینیک