صنعتی سازی محصولات دانش بنیان در گرو استانداردسازی است

صنعتی سازی محصولات دانش بنیان در گرو استانداردسازی است

به گزارش آزینیک عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی صنعتی سازی محصولات دانش بنیان را در گرو استانداردسازی دانست.به گزارش آزینیک به نقل از مهر، نصرالله جهانگرد امروز در دومین همایش تبیین نقش استاندارد در توسعه اقتصاد دانش بنیان که به مناسبت هفته ملی استاندارد به صورت آنلاین در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، اظهار داشت: ورود شرکتهای دانش بنیان به مفاهیم استانداردسازی و مشارکت موسسه استاندارد در تدوین استانداردهای جدید حوزه دانش بنیان ها معرف بلوغ هر دو طرف است.
عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: ما به هر اندازه استانداردها را در شرکتهای دانش بنیان توسعه دهیم، به منزله پایه گذاری اقتصاد دانش بنیان است
وی افزود: ازاین رو تدوین استانداردهای جدید در این عرصه جزو ضروریات به حساب می آید و تصور می کنم تولید استانداردهای جدید برای پایه گذاری اقتصاد دانش بنیان نقش مهمی را ایفا خواهد نمود.
به گفته جهانگرد، هر اندازه حوزه دانش بنیان کشور را با قواعد استانداردسازی و استاندارد ممزوج نماییم، به اقتصاد دانش بنیان نزدیکتر خواهیم شد.
وی ضمن اشاره به همکاری دستگاههای دولتی با این صندوق برای توسعه محصولات دانش بنیان مورد نیاز صنایع، اظهار داشت: در این راه شاهد حضور وزیر نفت جهت راه اندازی پارک فناوری، مرکز رشد و ایجاد صندوق مالی با همکاری صندوق و ایجاد خط مالی ۲ هزار میلیاردی در یکی از بانکهای کشور بودیم تا محصولاتی که در شرکتهای دانش بنیان در حوزه صنعت نفت تولید می شوند، از جانب وزیر نفت ضمانت خرید شوند.
جهانگرد، استانداردسازی محصولات دانش بنیان را شرط اساسی موفقیت شرکت ها دانست و افزود: خیلی از حوزه های فناوری، جدید هستند و ما برای آنها قواعد استاندارد مدونی نداشتیم و می توانیم با تحقیق و توسعه برای آنها استاندارد تدوین نماییم.
وی خاطرنشان کرد: اگر نتوانیم محصول دانش بنیانی را استانداردسازی نماییم، قادر نخواهیم بود صنعتی را ایجاد کنیم؛ چون که پایه صنعتی شدن، استانداردشدن محصولات است و بدون استاندارد شدن، اقتصاد صنعتی و دانش بنیان معنایی ندارد؛ ازاین رو استاندارد شدن محصولات دانش بنیان از جنبه های مختلف برای ما مهم می باشد.
عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: ما برای تداوم این مسیر همه نوع حمایت را عرضه کرده ایم و عرضه خواهیم داد. بعنوان نمونه ما تا سقف ۷۰ درصد از هزینه های ثبت پتنت و دریافت استانداردها در سطح ملی و بین المللی به شرکتهای دانش بنیان اعطا می نماییم و اگر شرکت ها به حمایت های بیشتری نیاز داشته باشند، قادریم که مورد به مورد به هیات مدیره برای تصویب ارجاع دهیم تا محصولاتی در ابعاد بین المللی تولید شوند.


منبع:

1400/07/17
20:02:50
0.0 / 5
659
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آزینیک