توسط محققان كشور؛

بندآورنده خونریزی از جنس نانورشته های پروتئینی تولید شد

بندآورنده خونریزی از جنس نانورشته های پروتئینی تولید شد

به گزارش آزینیک محققان کشور با نانو و زیست فناوری بندآورنده هایی زیست سازگار با قابلیت قطع خونریزی در مدت زمان زیر یک دقیقه را به تولید رساندند که امکان عفونت در زخم های بوجود آمده را به صفر می رساند.دکتر طیبه ظهرابی مدیرعامل یک شرکت فناور در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: ما در این شرکت، محصولاتی را در زمینه قطع فرآیند خونریزی انواع جراحت ها همچون جراحت های استخوانی، خونریزی های وریدی و شریانی به تولید می رسانیم.
وی تکنولوژی ساخت محصولات این شرکت را برپایه فناوری همگرا (فناوری زیستی و نانو) عنوان نمود و اظهار داشت: این بند آورنده ها برای نخستین بار در کشور طراحی و پایه گذاری شده است.
وی با تکیه بر این که محصولات تولیدی از جنس مواد کاملاً زیست سازگار هستند، اضافه کرد: از مزیت های این بندآورنده میتوان علاوه بر کیفیت، به عدم ایجاد عفونت یا تداخل در ترمیم زخم همچون در جراحت های استخوانی اشاره نمود.
وی در مورد مکانیسم این بندآورنده های خونریزی زیست سازگار اظهار داشت: این محصولات خاصیت چسبندگی به اجزای خون را دارد به صورتی که گلبول های قرمز و پلاکت ها به آن متصل می شوند.
وی افزود: بدین ترتیب به واسطه تشدید فعالیت پلاکت ها و سایر اجزای خون، میزان خونریزی را تا حد ۹۰ درصد می کاهد.
ظهرابی با اشاره به اینکه نمونه های امریکایی و اروپایی این بندآورنده خون تولید می شود، اظهار داشت: اما این نمونه ها عوارضی مانند عفونت و تداخل در ترمیم زخم را ایجاد می کنند و از سویی قیمت بالایی دارند، ازاین رو مصرف نمونه ایرانی می تواند بسیار به صرفه باشد.
وی اظهار داشت: برای دریافت مجوز از وزارت بهداشت، پایلوتی به تعداد ۳۰۰ محصول را در خلال دو ماه اجرایی کردیم که طی آن نتایج مثمر ثمر بود و در مقایسه با نمونه های خارجی برابری می کرد.
مدیرعامل شرکت فناور با تکیه بر این که خونریزی ها در بعضی جراحی ها همچون ارتوپدی می تواند برای بیمار خطر ساز باشد، بیان نمود: ازاین رو استفاده از این بندآورنده می تواند بسیار کاربردی باشد و از بسیاری عوارض جدی ناشی از خونریزی ها جلوگیری نماید.
وی تاکید کرد: با عنایت به این که نتایج استفاده از محصولات تولیدی، مثبت بوده در صدد دریافت مجوزها از وزارت بهداشت هستیم و پیشبینی می شود که ۳-۴ ماه دیگر این محصول را به تولید انبوه برسانیم.
ظهرابی تصریح کرد: ما در این شرکت، امکان تأمین ۱۰ درصد نیاز کشور را داریم که این خود بالای یک میلیون دلار صرفه جویی در سال را به دنبال دارد.

1400/07/14
15:14:21
0.0 / 5
639
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
آزینیک