کیت تشخیص هویت ایرانی با قیمت ارزان تولید شد

کیت تشخیص هویت ایرانی با قیمت ارزان تولید شد

آزینیک: یک شرکت دانش بنیان ایرانی موفق شد کیت تشخیص هویت طراحی و تولید نماید که نسبت به نمونه های خارجی آن بسیار ارزان تر است و می تواند از خروج حجم مبالغ زیادی ارز از کشور پیشگیری کند.


به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کیت تشخیص هویت ابزاری است که از آن در موارد مهمی همچون، تعیین هویت انسانی در حوادث، تعیین روابط خویشاوندی، تحقیقات جنایی، آزمایش پدر- فرزندی، مادر فرزندی، ژنتیک قانونی، تعیین پروفایل یا طرحواره انسان و ژنتیک جمعیت و ایجاد بانک اطلاعاتی استفاده می شود.
محسن صادقی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اظهار داشت: محصولات تولید شده در این مجموعه برپایه علم بیوتکنولوژی و ژنتیک است و بر همین مبنا کیت تشخیص هویت را طراحی و تولید کردیم. تولید این محصول مانع خروج حجم زیادی ارز از کشور می شود. امروزه هر کیت تشخیص هویت در مجموعه ما با هزینه ۲۰ میلیون تومان تولید می شود، اما نمونه های مشابه خارجی با قیمت ۱۴۰ میلیون تومان وارد می شود و متاسفانه برخی دستگاه های دولتی به این شکل منابع خودرا هدر می دهند.

آلمان صادر کننده کیت تشخیص هویت ایرانی به سایر کشورهای جهان
وی بیان کرد: این کیت تشخیص هویت به کشور آلمان نیز صادر می شود، اما به سبب اینکه اعتماد به شرکت دانش بنیان ایرانی هنوز به اندازه کافی وجود ندارد، آن محصول توسط آلمانی ها به سایر کشورهای جهان صادر می شود. محصول این شرکت دانش بنیان، از نظر کیفیت کاملا مشابه نمونه خارجی است و در یک نمونه، پلیس ترکیه اکنون از کیت تشخیص هویت ایران ساخت استفاده می نماید.
صادقی گفت: هر فردی را می توان بوسیله توالی DNA منحصر به خود شناسایی کرد. در حقیقت DNA حاوی توالی های تکراری کوتاه به طول سه تا هفت جفت باز به نام STR است که در سراسر ژنوم پراکنده شده است؛ از آنجائیکه تعداد دقیق تکرارها در هر مکان خاص در افراد مختلف متفاوت می باشد، پزشکی قانونی می تواند از این مارکرها برای شناسایی افراد استفاده کند/
وی اظهار داشت: علاوه بر این، هر فردی دو مجموعه STR از هر دو والدین خود به ارث برده است که هر یک از آنها می تواند تعداد متفاوتی از تکرار را در همان محل داشته باشد. در حقیقت پروفایل DNA بعنوان اثر انگشت DNA شناخته شده است که افراد را از یکدیگر متمایز می کند و تنها در دو قلوهای همسان متفاوت نیست.
این محقق تصریح کرد: از این محصول در موارد مهمی همچون تعیین هویت انسانی در حوادث، تعیین روابط خویشاوندی، تحقیقات جنایی، آزمایش پدر- فرزندی، مادر فرزندی، ژنتیک قانونی، تعیین پروفایل یا طرحواره انسان و ژنتیک جمعیت و ایجاد بانک اطلاعاتی استفاده می شود.
این فعال دانش بنیان توضیح داد: بواسطه تولید این محصول توانسته ایم نقش به سزایی در کاهش هزینه آزمایش شهروندان ایفا نماییم. تفاوت قیمت کیت داخلی و خارجی مشخصا بر قیمت آزمایش هایی که مردم می دهند تاثیر گذاشته و یک کمک بزرگ به زندگی مردم می کند.
وی اظهار داشت: این شرکت دانش بنیان با بهره گیری از همین دانش، توانسته است دارویی تولید نماید که مانع رد پیوند می شود. تولید این دارو زمان بسیار زیادی برده است، اما برخی شرکتها با ارز دولتی، این محصول را وارد کشور می کنند.
مدیرعامل این شرکت اظهار داشت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سالهای اخیر کوشش کرد شرکت های دانش بنیان را معرفی و نمایان کند. در همین راستا بیش از آن که نیاز به کمک های مالی داشته باشیم، نیاز به کمک های معنوی داریم. زمانی که در داخل کشور به خودکفایی در تولید یک محصول می رسیم، حداقل کاری که می توان کرد این است که دیگر برای واردات نمونه خارجی آن، ارز دولتی تخصیص داده نشود یا در واردات آن محدودیت ایجاد شود. تنها خواسته ما این است که با محدود کردن واردات، قیمت محصول ما منطقی و مشخص شود تا بتوانیم نخبگان بیشتری را در مجموعه خود استخدام نماییم.


منبع:

1400/07/13
23:10:49
0.0 / 5
658
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
آزینیک