همکاری ایران و چین برای ساخت دستگاه تصویربرداری حیوانی

همکاری ایران و چین برای ساخت دستگاه تصویربرداری حیوانی

آزینیک: کارگاه بین المللی مشترک ایران و چین جهت استفاده از تخصص و دانش موجود در دو کشور با هدف طراحی و ساخت دستگاه تصویربرداری از حیوانات اجرا شد.


به گزارش معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، این کارگاه تخصصی بین المللی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و در حاشیه چهارمین سمپوزیوم کاربرد تصویربرداری در تحقیقات پیش بالینی انجام شد.
دستگاه تصویربرداری تشدید مغناطیسی از حیوانات کوچک از نظر عملکردی مشابه سیستم های انسانی است؛ بطوری که می تواند در مطالعات مشابه که در حیواناتی مانند موش بکار می رود مورد استفاده قرار گیرد. این دستگاه با ابعاد کوچکتر نسبت به سیستم های انسانی دارای وضوح و قدرت تفکیک بیشتر و راندمان بالاتر است.
مکانیسم تصویربرداری در این دستگاه همانند دستگاه های ام. آر. آی. انسانی با تشدید مغناطیسی بافت بوسیله مگنت و دریافت سیگنال بوسیله کویل ها است که از میدان های قویتر برای حساسیت بیشتر و کیفیت مکانی و فرکانسی بالاتر بهره می برد.
نمونه ایرانی این دستگاه تا حالا موجود نبود، اما باتوجه به پتانسیل های علمی و فناوری دراین زمینه در کشور ایران و چین، در سال ۹۸ یک تفاهم نامه همکاری برای ساخت و توسعه دستگاه تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) ۷ تسلای حیوانی به امضا رسید. تیم ایرانی شامل پژوهشکده فناوری ها و تجهیزات پیشرفته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه امیرکبیر است.
این همکاری ها مقرر است به بهره برداری از توان و ظرفیت داخلی برای طراحی و تولید دستگاه تصویربرداری از حیوانات و در آینده دستگاه تصویربردای از انسان منجر شود. این کارگاه تخصصی نیز با همین هدف و جهت بررسی ظرفیت های موجود در کشور و شناسایی این توانمندی ها انجام شد.
در این رویداد آنلاین، سخنرانانی از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه امیر کبیر، دانشگاه کویینزلند استرالیا و دانشگاه کالج لندن حضور داشتند و برای توسعه ظرفیت های دانشی این حوزه راهکارهایی ارائه کردند.


منبع:

1400/07/11
23:51:53
0.0 / 5
633
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
آزینیک