استفاده از گیاهان درخشان برای نوردهی فضاهای عمومی

استفاده از گیاهان درخشان برای نوردهی فضاهای عمومی

آزینیک: پژوهشگران دانشگاه ام آی تی با بهره گیری از فناوری نانو، گیاهانی را پرورش دادند که توانایی تولید نور در تاریکی را دارند و می توان از آن برای نوردهی فضاهای عمومی استفاده نمود.


به گزارش آزینیک به نقل از ایرنا از ساینس، این پژوهشگران در گذشته با بهره گیری از مواد لوسیفراز و لوسیفرین که سبب درخشش کرم های شب تاب می شوند، گیاهانی را پرورش دادند که درخشش اندکی داشتند. حالا بوسیله جایگزین کردن این مواد با ترکیبات فسفر توانستند میزان درخشش گیاهان را به میزان قابل توجهی بالا برند. این ترکیبات قادرند پرتوهای نور مرئی و ماوراء بنفش را جذب و ذخیره کرده و آنرا به آرامی در قالب پروسه فسفرتابی آزاد کنند.
برای این منظور پژوهشگران از نانوذرات آلومینات استرانسیم به شکل فسفر استفاده کردند و این نانوذرات را با بهره گیری از سیلیس پوشاندند تا سبب لطمه به گیاه نشوند. سپس این نانوذرات را بوسیله حفره های موجود روی برگ ها وارد گیاه کردند تا در لایه ای موسوم به مزوفیل تجمع کنند. این گیاهان بعد از قرار گرفتن در معرض تابش نور LED یا نور خورشید، آغاز به درخشش کردند. در آزمایشات اولیه این تکنیک با گیاهان مختلف مشخص شد با تنها ۱۰ ثانیه تابش نور LED تعدادی از گیاهان قادرند تا یک ساعت نوردهی کنند.
به گفته پژوهشگران این نانوذرات هیچ صدمه ای به گیاه وارد نمی کنند و عملکردهای طبیعی آن مانند فتوسنتز و تبخیر آب سطح برگ ها را مبتلا به اختلال نمی کنند.
هدف نهایی پژوهشگران تولید گیاهانی است که امکان نوردهی خیابان ها و فضاهای عمومی را بصورت منفعل و بدون استفاده از منبع انرژی الکتریکی فراهم آورند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Advances انتشار یافته است.


منبع:

1400/07/04
20:04:53
0.0 / 5
546
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , فناوری
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آزینیک