استفاده از موبایل برای چک کردن آلاینده های آب

استفاده از موبایل برای چک کردن آلاینده های آب

آزینیک: کمبود تجهیزات گرانقیمت در بعضی کشورها برای شناسایی آلاینده های موجود در آب موجب استفاده از گوشیهای هوشمند بدین منظور شده است.به گزارش آزینیک به نقل از نیواطلس، از این پس می توان از دوربین های تلفن های همراه برای شناسایی موجودات کوچک آبزی و آلاینده های موجود در آب استفاده نمود.
محققان دانشگاه فناوری و طراحی سنگاپور ابزاری طراحی نموده اند که تجزیه و تحلیل نمونه های آب به دست آمده از دریاچه ها و رودخانه ها را در عرض چند دقیقه با بهره گیری از دوربین گوشیهای هوشمند ممکن می کند.
برای این کار از دوربین گوشی بمنظور شناسایی ارگانیسم های تک سلولی به نام پارامسیا استفاده می شود که به وفور در آب های سراسر جهان وجود دارند. بررسی ها نشان میدهد سرعت حرکت این ارگانیسم در آب با افزایش غلظت آلاینده های مختلف مانند فلزات سنگین و آنتی بیوتیک ها چقدر کاهش پیدا می کند. در مقابل اگر آب تمیزتر باشد سرعت حرکت پارامسیا بیشتر می شود.
برای بررسی این مساله یک میکروسکوپ کوچک مجهز به الگوریتم های سرعت سنج، به دوربین گوشیهای هوشمند متصل می شود. بررسی انجام شده با بهره گیری از این ابزار نشان داد بدین شیوه با دقت می توان مقدار آلودگی آب را برمبنای سرعت حرکت ارگانیسم مذکور تعیین کرد. بعنوان مثال، وجود فلزات سنگین موجب می شود سرعت این ماده به نصف حالت عادی کم شود.


منبع:

1400/07/03
18:13:48
0.0 / 5
721
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آزینیک