خدمه نخستین مأموریت خصوصی مداری اسپیس ایکس به زمین بازگشتند

خدمه نخستین مأموریت خصوصی مداری اسپیس ایکس به زمین بازگشتند

به گزارش آزینیک چهار خدمه غیرنظامی مأموریت Inspiration۴ شرکت فضایی اسپیس ایکس بعد از یک ورود آتشین در جو زمین در آب های اقیانوس اطلس در فلوریدای آمریکا فرود آمدند.


به گزارش آزینیک به نقل از ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، کپسول «کرو دراگون» شرکت فضایی اسپیس ایکس در این مأموریت که «تاب آوری» نام دارد شنبه پس از ظهر با استفاده از چتر نجات سرعت خویش را کم کرد و در نزدیکی مرکز فضایی کندی فرود آمد.
خدمه این کپسول بعد از بازیابی توسط مامورینی که با کشتی خویش را به محل فرود این کپسول می رسانند سوار به یک دستگاه بالگرد می شوند و در یک پرواز کوتاه مدت به مرکز سابق فرود شاتل فضایی بازگردانده می شوند.
بازگشت آنها بعد از تقریباً سه روز، نتیجه موفقیت آمیز نخستین پرواز فضایی مداری با بودجه خصوصی، به رهبری «جارد ایزاکمن» میلیاردر نیکوکار بود.
وی بیمارستان تحقیقات کودکان سنت جود واقع در ممفیس را بعنوان بانی برای جمع آوری کمک های مالی در رابطه با این مأموریت برگزید.
سپر حرارتی این کپسول در حین بازگشت مجدد به زمین تا سه هزار و ۵۰۰ درجه فارنهایت تحت گرمای شدید قرار گرفت.
اندی تران سرپرست تولید محصولات الکترونیک فضاپیمای شرکت اسپیس ایکس اظهار داشت: دراگون خود یک وسیله نقلیه فوق العاده هوشمند است که تا حد زیادی مستقل است... ازاین رو خدمه واقعاً باید بنشینند و از پرواز لذت ببرند.
خدمه بازیابی کپسول دراگون را ۳۰ دقیقه بعد از فرود بر آب های اقیانوس اطلس در ساحل فلوریدا بر روی عرشه یک کشتی بازیابی بالا بردند.
اسپیس ایکس اعلام نمود که خدمه کپسول دراگون بعد از سه روز انجام تحقیقات پزشکی در زمینه میکرو گرانش و تماسهای مختلف با زمین همچون تماس با بیماران بیمارستان سنت جود و هم تماس با «تام کروز» بازیگر سینما، در حین انتظار برای بازیابی در دریا فیلم تماشا می کردند.
شرکت فضایی اسپیس ایکس روز ۱۵ سپتامبر (چهارشنبه ۲۴ شهریور) مأموریت Inspiration۴ را انجام داد و طی آن چهار شهروند غیرنظامی را به مدار زمین فرستاد. چهار خدمه مأموریت Inspiration۴ از مجموعه پرتاب ۳۹ پایگاه فضایی کندی ناسا در فلوریدا به مدار زمین سفر کردند.
اسپیس ایکس کپسول فضایی دراگون را بر روی موشک فالکون ۹ در روز ۱۵ سپتامبر از پایگاه فضایی کندی در فلوریدا به فضا ارسال کرد. کپسول دراگون تنها سه روز در فضا خواهد ماند و هر ۹۰ دقیقه یک دور در مدار خواهد چرخید. این کپسول با سرعت ۱۷ هزار مایل بر ساعت(۲۷ هزار کیلومتر بر ساعت) حرکت می کند. برخلاف سفرهای فضایی جف بزوس و ریچارد برانسون، فضاپیمای شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین رفته است.

1400/07/01
23:22:23
0.0 / 5
689
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آزینیک