دستگاه رکاب زنی برای صدمه دیدگان نخاعی تولید شد

دستگاه رکاب زنی برای صدمه دیدگان نخاعی تولید شد

محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی و ساخت دستگاه رکاب زنی برای صدمه دیدگان نخاعی شدند.به گزارش آزینیک به نقل از معاونت علمی و فناوری، افرادی که گرفتار ضایعه نخاعی می شوند، علاوه بر مشکلات حرکتی با عوارض و مشکلات دیگری هم دست و پنجه نرم می کنند.
این عوارض زندگی را بر این افراد و اطرافیان آنها بسیار مشکل و طاقت فرسا می کند چونکه اگر مفصلی بی حرکت بماند، پس از مدتی ترشح مواد روان کننده طبیعی در آن قطع شده و شخص به خشکی مفصل گرفتار می شود.
پیدا کردن روشی که بتواند حداقل از عوارضی که این بیماران گرفتار آن می شوند، جلوگیری نماید، همواره یکی از موضوعات تحقیقاتی در دنیا بوده است. هم اکنون استفاده از سیستم های عصبی رکاب زنی تنها روش موثر و امید بخش برای حل برخی از این مشکلات به حساب می آید.
با حمایت یک شرکت دانش بنیان و حمایت مالی مرکز طرح های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نیاز این دسته از بیماران مورد توجه قرار گرفت و یک سیستم رکاب زنی برای افراد گرفتار ضایعه نخاعی با استفاده از فناوری عصبی طراحی و ساخته شد.
سیستم رکاب زنی عصبی متشکل از سیستم میکروالکترونیکی با هسته تراشه ریزپردازنده است که کار کنترل حرکت رکاب زدن را در عضو فلج با ارسال دستورات حرکتی به عضلات فلج انجام می دهد.
استخوان هایی که تحت بارگذاری و فشار قرار نداشته باشند به تدریج ذخیره های کلسیم و املاح خویش را از دست داده و شکننده می شوند. امکان دارد استخوان های اندام فلج در بیمار گرفتار پوکی استخوان بدون هیچ نشانه ای، با یک حرکت ساده بشکنند. بی خبر بودن شخص از این اتفاق، درمان را طولانی و پر هزینه کرده و در صورت به وجود آمدن عفونت شدید حتی می تواند منجر به قطع عضو شود.
همچنین بی تحرکی و ثابت ماندن بیمار در جای خود سبب می شود تا جریان خون با اشکال روبرو شده و شخص پس از مدتی مبتلا به زخم بستر شود. معالجه زخم بستر حتی در مراحل اولیه معمولاً نیازمند عمل جراحی است و بهبودی آن مدت زیادی طول می کشد. اما تحرک مستمر در بخش های ناتوان بدن بیمار باعث می شود از این عارضه ها پیشگیری شده یا عوارض آن به حداقل برسد.
در این طرح کلان ملی فناوری، سیستم با ارسال دستورات حرکتی مناسب به اعصاب حرکتی عضله های فلج درگیر حرکت رکاب زدن، سبب انقباض آنها می شود. در این فناوری از استراتژی کنترل حرکت صحیح استفاده می شود. استراتژی کنترل حرکت باید قادر باشد که با کنترل دقیق میزان انقباض عضله ها، حرکت خاص رکاب زدن را به وجود بیاورد.
گسترش یک روش کنترلی مناسب برای کنترل حرکت رکان زدن از اهداف دیگر طرح کلان پروتز عصبی رکاب زنی برای افراد گرفتار ضایعه نخاعی به حساب می آید.
این سامانه، شامل یک سیستم رکاب زنی با استفاده از تحریک الکتریکی عملکردی است و از سه بخش عمده تحریک کننده عملکردی قابل برنامه ریزی، نرم افزار استراتژی کنترل حرکت و چرخ رکاب زنی تشکیل می شود.
در حالی که نمونه وارداتی این دستگاه ۱۵ هزار تا ۲۰هزار دلار هزینه دارد، نمونه ایران ساخت با قیمتی پایین تر از نمونه مشابه عرضه می شود و می تواند ضمن تأمین نیاز داخلی، به سایر کشورها صادرات داشته باشد.
این طرح کلان ملی فناوری، حاصل نتایج بیشتر از ۲۰ سال پژوهش در زمینه کنترل سیستم های عصبی و عضلانی است که ضمن رفع نیاز بیماران نخاعی و حرکتی، ارتقای موقعیت علمی و فناورانه و گسترش و بومی سازی فناوری عصبی در ایران را به ارمغان خواهد آورد.


منبع:

1400/06/31
17:11:50
0.0 / 5
815
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
آزینیک