توان بخشی افراد کم توان جسمی با حمایت بنیاد برکت

توان بخشی افراد کم توان جسمی با حمایت بنیاد برکت

به گزارش آزینیک یک شرکت دانش بنیان مشارکتی بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) موفق به تولید فناوری توان بخشی هوشمند برای افرادی شد که از لرزش دست رنج می برند.


به گزارش آزینیک به نقل از ایرنا از بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، معاون تأمین نهاده ها و مشارکت های اقتصادی این بنیاد گفت: استارتاپ فن آسا بعنوان یکی از شرکتهای دانش بنیان مشارکتی بنیاد برکت مبادرت به ساخت قاشق هوشمند تخصصی برای بیماران، سالمندان و افرادی کرده که از لرزش دست رنج می برند.
هادی جوهری اشاره کرد: میلیونها نفر در سرتاسر جهان مبتلا به لرزش غیرقابل درمان دست ناشی از اختلالات مختلف مانند بیماری پارکینسون، کهولت سن، صدمات سر، بیماریهای مغز و اعصاب و... هستند. در این شرایط، خوردن غذا به یکی از چالش های زندگی این افراد تبدیل می شود که در خیلی از موارد، افسردگی و انزوای اجتماعی آنها را به دنبال دارد.
وی اضافه کرد: قاشق هوشمند ساخته شده در کشور به این افراد کمک می نماید تا به صورت مستقل و بدون نگرانی غذا بخورند و از غذاخوردن در کنار دیگران لذت ببرند. این قاشق کمکی از فن آوری های پایدارسازی فعال نوین و همینطور الگوریتم های تشخیص دقیق لرزش استفاده می نماید و به این ترتیب، اجازه نمی دهد لرزش دست فرد به سر قاشق منتقل شود و غذا بریزد.
معاون مشارکت های اقتصادی بنیاد برکت درباره شرکت دانش بنیان مشارکتی این بنیاد هم توضیح داد: شرکت دانش بنیان فن آسا از سال ۱۳۹۷ توسط تعدادی از اساتید و دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد با هدف طراحی ابزارهای توان بخشی هوشمند برای مساعدت با زندگی بهتر بیماران شروع به فعالیت کرد. «قاشق یار» نخستین محصول این شرکت، یک قاشق هوشمند برای افرادی است که از لرزش دست رنج می برند.
جوهری اشاره کرد: شرکت دانش بنیان مشارکتی بنیاد برکت در ادامه مسیر خود می خواهد با توسعه فناوری های توان بخشی نوین، زندگی آسان و بدون دغدغه ای را برای بیماران مبتلا به بیماریهای مغز و اعصاب فراهم آورد.
وی به تولید انبوه این محصول از آخر سالجاری اشاره نمود و اظهار داشت: پیشبینی می نماییم در فاز اول راه اندازی خط تولید انبوه، سالانه ۲ هزار قاشق هوشمند تولید شود. قیمت تمام شده این محصول هم یک سوم محصولات خارجی است.
معاون مشارکت های اقتصادی بنیاد برکت با یادآوری حجم کل سرمایه گذاری ۱۳ میلیاردریالی برای تولید این فن آوری توان بخشی اشاره کرد: هم اکنون فقط دو کشور آمریکا و چین مبادرت به تولید قاشق هوشمند برای افراد سالمند و دارای لرزش دست می کنند که محصول آمریکایی فقط در داخل این کشور و محصول چینی در چند کشور معدود توزیع می شود. در چنین شرایطی، امکان صادرات محصول ایرانی به کشورهای مختلف و ارزآوری فراهم است.
جوهری اشاره کرد: قاشق هوشمند ایرانی برای افراد ناتوان، بعد از گذراندن مرحله تحقیق و توسعه و باتوجه به بازخوردهای دریافتی از جانب استفاده کنندگان وارد فاز تولید انبوه شده است.
وی اضافه کرد: بنیاد برکت تا به امروز در مجموع مبادرت به مشارکت، سرمایه گذاری، ارائه تسهیلات و پشتیبانی از ۷۴۲ بنگاه متوسط صنعتی در سرتاسر کشور کرده که سبب ایجاد فرصت های کسب و کار برای ۲۱۱ هزار متقاضی اشتغال شده است. ۶۶ هزار و ۷۵۰ میلیاردریال برای توانمندسازی این ۷۴۲ بنگاه سرمایه گذاری شده و بنیاد بعد از تثبیت و به سوددهی رسیدن، از ۲۸۲ بنگاه خارج شده و سهام خویش را به کارآفرینان و بخش خصوصی واگذار کرده است.

1400/06/25
23:32:40
0.0 / 5
719
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آزینیک