در گزارش آزینیك عنوان شد؛

ایجاد لاین های تولید مرغ بومی توسط دانش بنیان ها

ایجاد لاین های تولید مرغ بومی توسط دانش بنیان ها

رییس کارگروه زیست بانکها در ستاد توسعه زیست فناوری با اعلان اینکه دانش بنیان ها در حوزه ایجاد لاین های تولید مرغ بومی در تلاش هستند، اظهار داشت: این مرغ ها مناسب ذائقه ایرانیها است.دکتر محمد جعفرآقایی رییس مرکز ملی مدیریت منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: کارگروه زیست بانکها در ستاد توسعه زیست فناوری برای حمایت و هماهنگی میان مراکز نگهداری از منابع ژنتیکی و تسهیل برنامه های حفاظت از منابع ژنتیکی تشکیل شد.
عضو هیات علمی موسسه تحقیقات علوم باغبانی با اعلان اینکه قانون حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی در سال ۹۷ تصویب و ابلاغ گردید، اظهار داشت: در این قانون آمده است که وظیفه مدیریت برنامه های حفاظت از منابع ژنتیکی برعهده وزارت جهاد کشاورزی است؛ اما در ستاد توسعه زیست فناوری قرار شد بر توسعه و بهره برداری از این منابع تمرکز شود.
جعفرآقایی با اعلان اینکه یکی از پروژه هایی که انتظار می رود با توسعه بهره برداری از منابع ژنتیکی بومی می تواند به حفاظت از منابع ژنتیکی اختصاصی کشور منجر شود پروژه تولید مرغ و تخم مرغ بومی است، افزود: طعم و مزه مرغ و تخم مرغ بومی توسط خیلی از مردم کشور مورد پسند است در صورتیکه اطمینان داشته باشند محصول عرضه شده بصورت طبیعی و سالم و در محیط روستایی با بهره گیری از نژاده های بومی اصیل تولید شده است.
رئیس مرکز ملی مدیریت منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی اظهار داشت: هم اکنون مرغ بومی بعنوان محصولی که با استاندارهای بهداشتی و اصالت توده های پرورشی به تولید رسیده باشند در بازار عرضه نمی گردد.
وی در امتداد مقایسه مرغ بومی و مرغ تجاری عنوان کرد: مرغ های تجاری خارجی که اغلب مرغ تولیدی کشور را می سازند و یا حتی مرغ نژاد آرین که یک نژاد خارجی موجود در ایران است، نژادهای خیلی کم تحرکی هستند که در وضعیت پرتراکم سالن های پرورش زندگی می کنند و قابلیت تولید در وضعیت تجارتی را دارند.
جعفرآقایی افزود: این مرغ ها از ضریب تبدیل بالاتری برخوردار می باشند و کاملاً برای تولید تجاری مناسب هستند. اما برای تولید این نژادها به واردات لاین های اجدادی از خارج وابسته هستیم. همین طور این نژادها به بیماریها و شرایط نامساعد محیطی بسیار حساس بوده و باید در وضعیت کاملاً ایزوله نگهداری شوند.
به گفته رییس کارگروه زیست بانکها در ستاد توسعه زیست فناوری، مرغ های تجاری با بهره گیری از دان تجاری مرکب از ذرت و کنجاله سویا تغذیه می شوند و در صورت بروز اپیدمی بیماری در کشور همه این مرغ ها که نژادهای خالصی هستند ممکنست به سرعت گرفتار بیماری شده و امنیت غذایی را تهدید کند.
وی اشاره کرد: مرغ های بومی، پر تحرک هستند و ضریب راندمان آنها نیز کمتر از مرغ های تجاری است، اما این توده ها به طور معمول مقاوم به بیماریها و شرایط اقلیمی کشور بوده و می توانند با چرا کردن در اطراف مزارع و منازل روستائیان یا تغذیه از باقی مانده مواد غذایی رشد کنند. بدین سبب نژادهای بومی در قفس و سالن های تجارتی نمی توانند رشد کنند بلکه باید در حیاط و مزرعه روستائیان تولید شوند.
ایجاد لاین های مناسب مرغ بومی توسط دانش بنیان ها
رئیس کارگروه زیست بانکها در ستاد توسعه زیست فناوری با اعلان اینکه هم اکنون چند ایستگاه در کشور توده های مرغ بومی را نگهداری کرده و با انتخاب و اصلاح نژادهای مرغ بومی، لاین هایی با راندمان بالاتر ساخته اند، اظهار داشت: ایده این پروژه آنست که شرکت های نوپای دانش بنیان لاین های مناسب از مرغ بومی را تکثیر و با ایجاد شبکه هایی در نواحی روستایی جوجه های واکسینه شده و اصیل مرغ بومی را در بین روستائیان توزیع و با آموزش و راهنمایی روستائیان محصول گواهی شده را در محیط روستایی تولید کنند.
به گفته جعفرآقایی، سپس مرغ و تخم مرغ تولید شده را جمع آوری و بصورت بهداشتی آماده، بسته بندی و به بازارهای بزرگ شهری عرضه می شود.
وی اشاره کرد: بررسی های میدانی نشان میدهد که این محصول می تواند در بازارهای شهری با قیمت های مناسبی به فروش برسد بطوری که بتواند هزینه های ناشی از راندمان کمتر و تولید کمتر توده های بومی نسبت به نژادهای تجارتی را جبران کند.
جعفرآقایی اشاره کرد: بدین سبب علاوه بر تامین محصول مرغ و تخم مرغ بومی سالم با طعم و مزه مطلوب ذائقه مردم ایران، سبب ایجاد اشتغال و افزایش درآمد روستائیان و کشاورزان خود معیشتی خواهد شد.
وی با تاکید بر این که البته این یک پروژه خیریه و یارانه ای نیست که تنها با کمک های دولتی و خیریه صورت گیرد، اظهار داشت: این پروژه یک فعالیت اقتصادی و رقابت پذیر است که سبب افزایش تولید و اشتغال در نواحی محروم کشور خواهد شد. البته شروع یک ایده جدید با بهره گیری از توده های بومی با چالش ها و ریسک هایی مواجه می باشد که ممکنست تحمل و پذیرش آنها توسط شرکت های دانش بنیان نونهاد مشکل باشد.
به گفته رییس کارگروه زیست بانکها در ستاد توسعه زیست فناوری، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و همین طور سازمان های اجرائی در وزارت جهاد کشاورزی از این پروژه حمایت می کنند.
جعفرآقایی عنوان کرد: هم اکنون چند پیشنهاد درباب اجرای این پروژه توسط دانش بنیان ها ارائه شده و مشغول بررسی و تامین مالی آنان هستیم اما این پروژه از ظرفیت بالایی برخوردار بوده و امکان ورود و همکاری شرکت های دانش بنیان بیشتری در این پروژه وجود دارد.
رئیس کارگروه زیست بانکها در ستاد توسعه زیست فناوری افزود: ایده پرورش مرغ بومی بصورت شبکه ای توسط دانش بنیان ها می تواند در حوزه سایر نژادهای بومی پیاده سازی شود که این سبب توسعه بهره برداری و کمک به حفاظت از منابع ژنتیکی بومی کشور خواهد شد.

1400/06/17
23:43:00
0.0 / 5
687
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
آزینیک