طی 15 سال گذشته؛

۵۲۸ میلیارد تومان بودجه به ستاد نانو اختصاص یافته است

۵۲۸ میلیارد تومان بودجه به ستاد نانو اختصاص یافته است

به گزارش آزینیک ستاد ویژه توسعه فناوری نانو اعلام نمود: طی 15 سال قبل از سال ۱۳۸۴ تا آخر سال ۱۳۹۹ رقم ۵ هزار و ۲۸۳ میلیارد ریال(۵۲۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان) بودجه به برنامه های ملی پیشرفت فناوری نانو در کشور اختصاص یافته است.


به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ایجاد بسترهای تأمین مالی و رونق بازارسازی ضرورتی برای توسعه بازار محصولات ایران ساخت است تا این محصولات به بازارهای داخلی و بین المللی وارد شوند.
ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با پشتیبانی از تأمین مالی بازارهای این حوزه که در سند گسترش کاربرد فناوری نانو در افق ۱۴۰۴ تعریف شده است زمینه را برای ورود این محصولات به جامعه و تجاری سازی توانمندی های فناورانه فراهم نموده است.
در این سند وجود برنامه های منسجم و منعطف و تأمین منابع مالی مور دنیاز دو راهبرد مودر توجه بوده است و برنامه های اجرایی آن هر ۳ سال یک مرتبه و اقدامات اجرایی آن به صورت سالانه مورد ارزیابی قرار می گیرد و در صورت نیاز، تغییر می کند.

رشد حمایت های مالی نانوفناوری
از سال ۱۳۸۴ تا آخر سال ۱۳۹۹ بیشتر از ۵ هزار و ۲۸۳ میلیاردریال به برنامه های ملی پیشرفت فناوری نانو اختصاص یافته است.
با سرمایه گذاری هوشمند دولت ها در فناوری نانو جهت کمک به بخش خصوصی برای توسعه و تجاری سازی محصولات ایران ساخت، علاوه بر تحقق دستاوردهای قابل توجه همچون توسعه صنایع دانش بنیان و افزایش بهره وری صنایع موجود، پیشگیری از خروج ارز، کاهش قیمت محصولات داخلی و افزایش اشتغال متخصصان، چندین برابر بودجه هزینه شده به صورت مالیات حاصل از فعالیت بخش های تولیدی به خزانه دولت بازمی گردد.
با گذشت بیشتر از ۱۵ سال از آغاز برنامه ملی پیشرفت فناوری نانو در کشور، توانمندی قابل توجهی در دانشگاه ها و مراکز علمی و مراکز نوآوری بوجود آمده است. همینطور شرکتهای دانش بنیان و خلاق نانو با تاکید بر این توانمندی ها توانسته اند در راه مناسبی برای جهش تولیدات دانش بنیان قدم بگذارند.


منبع:

1400/06/08
22:02:40
0.0 / 5
668
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
آزینیک