چین برای ساخت فضاپیمای عظیم در فضا برنامه ریزی می کند

چین برای ساخت فضاپیمای عظیم در فضا برنامه ریزی می کند

بازوی سرمایه گذاری وزارت علم و فناوری چین پروژه ای 5 ساله با 2.3 میلیون بودجه برای ساخت یک فضاپیمای بسیار بزرگ در مدار زمین مختص کرده است.به گزارش آزینیک به نقل از ساوت چاینا مورنینگ پست، پژوهشگران چینی مشغول بررسی امکان ساخت یک فضاپیما در مدار زمین هستند. این پروژه قسمتی از بلندپروازی های چین برای بسط اکتشافات فضایی همچون ماموریت های ارسال فضانوردان به فضا برای سفرهای طولانی است.
در همین راستا بنیاد ملی علوم طبیعی چین (بازوی سرمایه گذاری وزارت علم و فناوری چین) از پژوهشگران خواسته در یک مطالعه ۵ ساله جهت بررسی مکانیک ساختار یک فضاپیمای بزرگ بطور چند کیلومتر شرکت نمایند.
درباره این پروژه آمده است: چنین فضاپیمایی یک تجهیزات فضایی راهبردی است که در آینده جهت استفاده از منابع، اکتشاف در فضا و اقامت طولانی مدت در مدار زمین، نیاز است.
البته این یکی از ۱۰ پروژه تحقیقاتی است که اوایل ماه جاری انتشار یافته و بودجه ای ۱۵ میلیون یوانی (۲.۳ میلیون دلاری) به آن اختصاص یافته است.
طبق اطلاعات موجود فضاپیمای ماژولی مذکور باید طی چند عملیات پرتاب به فضا ارسال و در آنجا سرهم بندی شود برای اینکه حمل تمام تجهیزات در یک پرواز کار سختی است.
محققان باید راهی برای کاهش وزن فضاپیما بیابند تا بدین سان تعداد عملیات های پرتاب و هزینه های ساخت و ساز کم شود. آنها همین طور باید قابلیت کنترل سازه را ارتقا دهند تا از شناور شدن، تغییر شکل و ارتعاش آن طی پروسه سرهم بندی جلوگیری شود.
چین سرمایه گذاری عظیمی در برنامه فضایی خود کرده و در ماه می ۲۰۲۱ بعنوان دومین کشور جهان، یک کاوشگر روی مریخ قرار داد.

1400/06/03
15:43:26
0.0 / 5
684
تگهای خبر: سرمایه گذاری , فناوری
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
آزینیک