دبیر بیوتكنولوژی وزارت جهاد:

دولت به دانش بنیان شدن کشاورزی توجه کند

دولت به دانش بنیان شدن کشاورزی توجه کند

به گزارش آزینیک دبیر کمیته بیوتکنولوژی وزارت جهاد کشاورزی با تکیه بر اهمیت امنیت غذایی در کشور، توجه دولت سیزدهم به منظور دانش بنیان شدن بخش کشاورزی را بسیار ضروری خوانده است.


به گزارش آزینیک به نقل از ایرنا، نیراعظم خوش خلق سیما عصر دوشنبه در نشست خبری چهارمین همایش بین المللی و دوازدهمین کنگره ملی بیوتکنولوژی در سخنانی با بیان این که، هم اکنون کشاورزی در ایران به طور سنتی است، اظهار داشت: در صورتیکه همراهی لازم صورت گیرد و تعدادی از مشکلات این حوزه برطرف شود، بیوتکنولوژی قادر به ایفای نقش محوری در امنیت غذایی کشور خواهد بود.
وی با بیان این که، هم اکنون کشور به واردات بذرهای هیبرید و نهال، وابسته است، اظهار نمود: جامعه علمی بیوتکنولوژی کشو به طور قطع در حل این وابستگی می تواند نقش اثرگذاری داشته باشد، در صورتیکه البته از ما خواسته شود.
دبیر کمیته بیوتکنولوژی وزارت جهاد کشاورزی همین طور با اشاره به تولید نهال با بهره گیری از فناوری بیوتکنولوژی و کشت بافت اشاره کرد: حوزه بیوتک می تواند با بهره بردن از آنزیم ها و میکرو ارگانیزم ها ضریب تبدیل در زمینه آبزیان و دام و طیور را ارتقاء بخشد.
وی ضمن تاکید بر اهمیت امنیت غذایی در کشور، توجه دولت سیزدهم بمنظور حمایت و ورود هرچه بیشتر فناوران به حوزه کشاورزی و دانش بنیان شدن این بخش را بسیار ضروری خواند.
خوش خلق سیما در ادامه با اشاره به برنامه انجمن بیوتکنولوژی بمنظور تاسیس بنیاد زنده یاد دکتربهزاد قره یاضی رئیس سابق پژوهشکده بیوتکنولوژی اشاره کرد: هم اکنون اساسنامه این بنیاد تدوین شده و مراحل گرفتن مجوزهای آن درحال پیگیری است.
دبیر کمیته بیوتکنولوژی وزارت جهاد کشاورزی همین طور افزود: هدف بنیاد قره یاضی تربیت دانشجویان در زمینه بیوتکنولوژی خصوصاً در زمینه کشاورزی خواهد بود.
دانشیار پژوهشگاه بیوتکنولوژی همین طور تصریح کرد: چهارمین همایش بین المللی و دوازدهمین همایش ملی بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران با شعار "امنیت غذایی" از ۳۱ مردادماه تا ۲ شهریورماه امسال به مدت ۳ روز برگزار می گردد.
بر اساس این گزارش، همایش ملی و کنگره بین المللی بیوتکنولوژی که هر دو سال یکبار برگزار می شود، بزرگترین و شناخته شده ترین رخداد کشور در زمینه بیوتکنولوژی است که طی آن، تازه ترین یافته های تحقیقات بیوتکنولوژی با حضور تعدادی از برجسته ترین اساتید و دانشمندان داخلی و خارجی ارائه و بررسی می شود.
دوازدهمین همایش ملی بیوتکنولوژی ایران با شعار «سده ۱۴۰۰: زیست فناوری برای امنیت غذایی و سلامت» بمنظور تاکید بر اهمیت زیست فناوری در زمینه امنیت غذایی و تبیین این مهم برگزار شده است.

1400/06/02
09:30:21
0.0 / 5
663
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آزینیک