در دانشگاه امیركبیر صورت گرفت؛

عرضه روشی برای شناخت دقیق پیشرفت سرطان توسط محققان کشور

عرضه روشی برای شناخت دقیق پیشرفت سرطان توسط محققان کشور

به گزارش آزینیک محققان کشور موفق به عرضه روشی برای شناخت عمیق تر پیشرفت سرطان و نقش عوامل مکانیکی در پیشرفت سرطان شدند که میتوان در آینده از نتایج آن برای طراحی روش های درمان این بیماری بهره برد.به گزارش آزینیک به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سید محمد طباطبائی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح « تحلیل رفتار مکانیکی سلول در تهاجم سرطان بر اساس ساختار سلولی» اظهار داشت: بر مبنای تحقیقات انتشار یافته، بیماری سرطان بعنوان یکی از مرگبار ترین بیماری ها در سطح جهان شناخته شده است.
وی افزود: محققان علوم زیستی و بالینی در طول دهه های گذشته به صورت دقیق این بیماری را رصد کرده و اطلاعات ارزشمندی جهت عرضه روش های درمانی جدید، منتشر نموده اند؛ اما در دو دهه گذشته محققان به این مهم دست یافته اند که علاوه بر تغییرات و تحولات زیست و بالینی، مشخصه های فیزیکی مهمی وجود دارند که به صورت معناداری در روند ایجاد و پیشرفت سرطان تغییر می کنند.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: مطالعات گسترده در این عرصه نشان داده است که این مشخصه های فیزیکی حتی می توانند بعنوان یک نشانگر زیستی، در تشخیص سرطان و یا حتی تعیین درجه پیشرفت به کار آیند. از مهم ترین این نشان گر های زیستی میتوان به خواص مکانیکی( پروتئین/سلول/ بافت) و مشخصه های ظاهری (اندازه، شکل آرایش فضایی اجزای تشکیل دهنده و..) اشاره نمود.
وی ضمن اشاره به هدف از اجرای این پروژه اظهار داشت: یکی از اصلی ترین دست آوردهای علمی این تحقیق، ارزیابی تغییرات خواص مکانیکی سلول های سرطانی هم در سطح سلول و هم در سطح پروتئین به صورت برون تنی بوده است.
طباطبایی اضافه کرد: نتایج این تحقیق نشان داد خواص مکانیکی سلول چگونه به صورت کمی با ساختار اسکلت سلولی در ارتباطست.
وی تصریح کرد: دو جزء اصلی اسکلت سلولی یعنی پروتئین های اکتین و میکروتوبول با ایجاد سرطان و تهاجم آن از لحاظ میزان حضور و آرایش فضایی رشته ها گرفتار تغییرات اساسی شده اند که این امر سبب شده که رفتار الاستیک و ویسکوالاستیک سلول های سرطانی هم تغییرات اساسی و معناداری داشته باشد.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: در ادامه مشخص شد که تغییرات بوجود آمده در رشته های اکتین خیلی بیشتر از میکروتوبول ها است.
وی با اشاره به اینکه در این تحقیق از یک مدل مکانیک سلولی به نام مدل تنسگریتی استفاده شد تا بتوان با استفاده از این مدل و نتایج آزمایشگاهی، تغییرات خواص مکانیکی رشته های اکتین و میکروتوبول را در روند تهاجم سرطان ارزیابی کرد، اضافه کرد: نتایج این تحقیق نشان داد که سلول های سرطانی پر تهاجم نیروی ترکشن زیادتری نسبت به بقیه سلول ها وارد می نماید.
وی تصریح کرد: دراین رساله در حوزه مکانیک سلولی تعریف شد و به منظور ارزیابی تغییرات خواص مکانیکی زیر اجزای سلول در فرایند ایجاد و تهاجم سرطان در بافت پستان به صورت برون تنی، از روش های آزمایشگاهی و مدلسازی در حوزه مکانیک سلولی بهره برده شد.
وی تصریح کرد: نتایج این تحقیق شناخت عمیق تری نسبت به پیشرفت سرطان و نقش عوامل مکانیکی در پیشرفت سرطان بوجود می آورد و امید است که در آینده بتوان در طراحی روش های درمان بیماران سرطانی از این قبیل نتایج استفاده نمود.
به گزارش آزینیک به نقل از مهر، اساتید راهنمای این طرح دکتر محمد تفضلی شادپور، دکتر مهدی بستان شیرین اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده اند.

1400/05/31
13:08:03
0.0 / 5
571
تگهای خبر: دانشگاه , صنعت
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آزینیک