رییس صندوق نوآوری و شكوفایی:

سرمایه صندوق های پژوهش و فناوری به هزار میلیارد تومان افزایش یافت

سرمایه صندوق های پژوهش و فناوری به هزار میلیارد تومان افزایش یافت

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت:  سرمایه صندوق های پژوهش و فناوری کشور به یک هزار میلیارد تومان بالا رفته و این سرمایه رشد بیش از ۲۵ برابر را تجربه کرده است.


به گزارش آزینیک به نقل از خبرگزاری ایرنا از صندوق نوآوری و شکوفایی، علی وحدت در آیین افتتاح صندوق پژوهش و فناوری مواد پیشرفته و انرژی که در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران برگزار شد، اضافه کرد: با حمایت های صندوق نوآوری از صندوق های پژوهش و فناوری، عملکرد و فعالیتهای این صندوق ها در طول دو سال قبل قابل مقایسه با گذشته نیست.
وی بیان نمود: سرمایه صندوق های پژوهش و فناوری در دو سال گذشته به حدود هزار میلیارد تومان رسیده است، یعنی این سرمایه رشد بیشتر از ۲۵ برابری را تجربه کرده است.
وحدت اضافه کرد: تعداد صدور ضمانت نامه برای شرکتهای دانش بنیان توسط این صندوق ها در دو سال گذشته، حدود ۱۰۰ برابر و میزان تسهیلات اعطایی هم بیشتر از ۲۵ برابر رشد کرده است. در این میان صندوق های پژوهش و فناوری بعنوان یکی از عاملان صندوق نوآوری و شکوفایی، نیازهای شرکتهای فعال در اکوسیستم را تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان به صورت تسهیلات تأمین می کنند.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با تکیه بر لزوم تقویت سرمایه گذاری خطرپذیر در صندوق های پژوهش و فناوری بیان نمود: صندوق های پژوهش و فناوری باید جرات سرمایه گذاری خطرپذیر را پیدا کنند، ازاین رو مهم ترین تحرک صندوق پژوهش و فناوری مواد پیشرفته و انرژی هم باید در حوزه VC باشد تا بتواند به تیم های فناور فعال در این عرصه کمک نماید.
وحدت ضمن اشاره به این که پول نیاز اولیه هر شرکتی برای آغاز فعالیت اقتصادی می باشد، عنوان کرد: صندوق های پژوهش و فناوری برای رفع این نیاز در بین شرکتهای دانش بنیان و فناور تشکیل شده اند. در دو سال گذشته برخی صندوق ها بسیار موفق عمل کردند؛ چون که تیم همیشگی و هدایتگر آنها فعال بودند، اما مواردی هم به لغو مجوز برخی صندوق ها منجر گردید.
وی در ادامه ضمن اشاره به فعالیت شرکتهای دانش بنیان در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران اظهار داشت: این شرکت ها می توانند از راه صندوق پژوهش و فناوری مواد پیشرفته و انرژی از تسهیلات صندوق نوآوری تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان بهره مند شوند.
وحدت تصریح کرد: اگر این شرکت ها، عملکرد اولیه خوبی داشته باشند، سایر تسهیلات و خدمات صندوق نوآوری همچون خدمت هم سرمایه گذاری، می تواند ابزار خوبی برای آنها باشد.

افتتاح صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی تخصصی مواد پیشرفته و انرژی با سرمایه ثبتی ۱۰۰ میلیاردریال
صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی تخصصی مواد پیشرفته و انرژی بعنوان پنجاه و نهمین صندوق، امروز با حضور علی وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی و دبیر کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری با سرمایه ثبتی ۱۰۰ میلیاردریال راه اندازی شد.
بر اساس این گزارش صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی تخصصی مواد پیشرفته و انرژی مقرر است در حوزه اعطای انواع تسهیلات مالی، عاملیت و مدیریت مالی وجوه اداره شده، خدمات توسعه بازار و مشارکت و سرمایه گذاری خطرپذیر به متقاضیان خدمات عرضه کند.
پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی و پژوهشگاه مواد و انرژی بعنوان سهامداران بخش دولتی و شرکتهای آتیه سازان آب و انرژی نوین، آتیه فولاد نقش جهان و آتیه پردازان ظهور شریف سهامداران بخش خصوصی صندوق پژوهش و فناوری مواد پیشرفته و انرژی هستند.
تاکنون مجوز فعالیت ۶۲ صندوق پژوهش و فناوری صادر گردیده است. همینطور هم اکنون ۱۶ صندوق تخصصی و مساله محور مانند ICT، کشاورزی، نفت، نوآوری اجتماعی، ماشین سازی، دفاعی و مواد پیشرفته هم تشکیل شده است.

1400/05/21
00:34:33
0.0 / 5
664
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آزینیک