کشف ارواح متحرک در فضا

کشف ارواح متحرک در فضا

ستاره شناسان استرالیایی موفق به کشف ابری از الکترون های شناور در فضا شده اند که بنظر می رسد شبیه دو شبح درحال حرکت در کیهان هستند.


به گزارش آزینیک به نقل از ایرنا از پایگاه اینترنتی فیوچریسم، «ری نوریس»، ستاره شناس و استاد دانشکده علوم در دانشگاه «وسترن» سیدنی، در مقاله در مجله Cosmos توضیح می دهد که چگونه تیم او دو کهکشان رادیویی را با سیاهچاله های بزرگ در مرکز هر یک کشف کرد.
این سیاه چاله ها جت هایی از الکترون ها را پرتاب می کنند که به اشکال عجیب و غریبی خم می شوند و توسط باد بین کهکشانی به حرکت در می آیند.
این ارواح متحرک در حقیقت ابرهای عجیب الکترونی در اطراف کهکشان ها هستند که حدودا یک میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارند. این ابرها شبیه دو روح درحال انجام حرکات موزون هستند.
این کشف در نخستین آزمایش پروژه «نقشه تکاملی جهان» (EMU) انجام گرفت. پروژه «نقشه تکاملی جهان» متشکل از گروهی شامل بیش از ۴۰۰ محقق است که به بررسی منابع امواج رادیویی می پردازند.
پروفسور نوریس محقق اصلی این پروژه می گوید: ما به شگفت زده شدن عادت کرده ایم. وقتی مکان هایی را که قبل از این هیچ تلسکوپی رصد نکرده، مشاهده می کنید احتمال کشف موارد جدید وجود دارد.
زمانی که پژوهشگران این ارواح متحرک را دیدند نمی دانستند با چه چیزی طرف هستند و به مدت یک هفته برای درک ماهیت این ارواح روی آنها کار کردند و در کمال تعجب دریافتند که این دو، کهکشان های میزبان هستند.
این کهکشان ها حاوی دو سیاه چاله عظیم بودند که در مرکز آنها قرار داشت و پرتوهایی از آن خارج می شد.
البته این ارواح متحرک، تنها یافته اعجاب انگیز پروژه EMU نبودند. این تیم همین طور مجموعه ای از امواج مرموز رادیویی را کشف کرده است که یک میلیون سال نوری را در سراسر کهکشان ها پوشش می دهد.
به گفته نوریس، این پدیده که «حلقه های رادیویی عجیب و غریب» نامیده می شود، هنوز برای پژوهشگران یک راز است.

1400/05/20
10:18:36
0.0 / 5
575
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , دانشگاه
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آزینیک