یك مقام مسئول در ستاد سلولهای بنیادی :

خطر مبتلا شدن به سرطان هنگام دستکاری سلول ها در آزمایشگاه

خطر مبتلا شدن به سرطان هنگام دستکاری سلول ها در آزمایشگاه

به گزارش آزینیک یک مقام مسئول در ستاد سلولهای بنیادی اظهار داشت: هنگام دستکاری سلول ها در آزمایشگاه، خطرات ایجاد سرطان وجود دارد بنابراین محققان کشور با بی خطر سازی سلول های بنیادی به توسعه این علم در کشور می پردازند.به گزارش آزینیک به نقل از معاونت علمی و فناوری، حسین سلطانی نژاد مدیر فناوری و تجاری سازی ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی اظهار داشت: خون از انواع مختلف سلول ها تشکیل شده است؛ از گلبول های قرمز خون که اکسیژن را حمل می کنند تا انواع گلبول های سفید خون که با عفونت مبارزه می کنند.
وی با بیان اینکه یک سلول بنیادی خونی می تواند همه این سلول ها را ایجاد نماید، اضافه کرد: این سلول ها می توانند خویش را بازسازی یا تجدید کند. سلول های بنیادی خون در مغز استخوان یافت می شوند که در آن سلول های خونی مادام العمر تولید می شوند. انتقال این سلول ها در پیوند سلول های بنیادی خونساز است که تولید خون را فراهم می آورد.
مدیر فناوری و تجاری سازی ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی ضمن اشاره به تلاش بیشتر از بیست ساله پژوهشگران و محققان برای ایجاد سلول های بنیادی خون در آزمایشگاه، افزود: سلول های بنیادی خون رشد یافته در آزمایشگاه همینطور دارای پتانسیل بالایی برای سلول درمانی هستند که به دنبال توسعه آن، داروهای جدید و کارآمدتر تولید خواهد شد.
توسعه کشت سلول های بنیادی در آزمایشگاه
وی اظهار داشت: با استفاده از دانش به دست آمده از مطالعه رشد سلول های بنیادی خون، بعضی از آزمایشگاه ها موفق به ساخت سلول های بنیادی خون شده اند. این یافته ها هیجان انگیز هستند اما زمان زیادی طول می کشد تا بیماران بتوانند از این درمان ها بهره مند شوند.
این پژوهشگر حوزه سلول های بنیادی همینطور بیان نمود: باآنکه این نتایج امیدوار کننده است اما قبل از این که این سلول ها جهت استفاده بالینی مورد بررسی قرار گیرند، باید محدودیت ها بررسی شود.
به گفته وی، بعضی از پژوهشگران سلول های بنیادی خون انسان را که روی موش آزمایش شده بودند، تولید کردند که در موش ها هم آزمایش شد. پژوهشها نشان داد این روش می تواند با استفاده از سلول های انسانی کار کند. حالا شواهدی از یک مطالعه قبلی با استفاده از بافت انسانی دارند که نشان داده است این روش امکان دارد موفق باشد.
مدیر فناوری و تجاری سازی ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی با بیان اینکه در کشورمان هم پژوهش های مختلفی در این عرصه صورت می گیرد افزود: در فرایند این پژوهش ها، الزامات ایمنی، زیست سازگاری و صدمه های احتمالی مورد توجه قرار می گیرد. هنگام دستکاری سلول ها در آزمایشگاه، خطرات ایجاد سرطان هم وجود دارد.
این پژوهشگر حوزه سلول ‎های بنیادی اظهار داشت: تحقیقات بسیاری برای ایمنی در روش های پژوهشی مورد استفاده در کشت آزمایشگاهی سلول های بنیادی لازم است که محققان داخلی و خارجی، با کار کردن روی روش های رونویسی و بیان ژن تلاش می کنند ضمن کاهش این خطرات، توسعه این سلول ها در آزمایشگاه را ممکن کنند. پژوهش هایی که از جانب ستاد توسعه فناوری سلول های بنیادی مورد حمایت قرار می گیرد.


منبع:

1400/05/18
10:10:21
0.0 / 5
544
تگهای خبر: تجاری , فناوری
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
آزینیک