در گزارش آزینیك عنوان شد؛

آمادگی صادرات بذرهای هیبرید ایرانی

آمادگی صادرات بذرهای هیبرید ایرانی

به گزارش آزینیک رئیس جهاددانشگاهی از به پایان رسیدن تولید بذرهای هیبرید سه گونه از صیفی جات اطلاع داد و اظهار داشت: مقرر است این بذرها در موسسه بذر و نهال به ثبت برسند.دکتر حمیدرضا طیبی به خبرنگار مهر در مورد بذرهای هیبرید که توسط محققان جهاددانشگاهی با دانش بومی به تولید رسیده است، اظهار داشت: این محققان توانستند با ژنوتیپ های ایرانی تولید بذرهای هیبرید خیار و کاهو را به پایان برسانند که حالا آماده فروش به کشاورزان و صادرات است.
رئیس جهاددانشگاهی در مورد سایر بذرهای هیبرید اظهار داشت: از طرفی، بذر هیبرید فلفل هم مهرماه تمام می شود و آماده ثبت شدن در موسسه بذر و نهال است.
وی افزود: یکی دیگر از اقدامات محققان جهاد تولید بذر گوجه است که با عنایت به زیاد بودن بذرهای آن تا آخر سال به اتمام می رسد.
طیبی با اشاره به اینکه این بذرها قابل عرضه به کشاورزان هستند، اظهار داشت: ترکیه علاقه مند به همکاری در زمینه تولید بذرهای هیبرید با ایران بوده که مقرر است علاوه بر همکاری فناورانه، بذرهایی به آنها بفروشیم.
رئیس جهاددانشگاهی اضافه کرد: هم اکنون این بذرهای هیبرید به گونه های مختلف از سایر کشورها وارد کشور می شوند که تولید آن توسط محققان خودمان می تواند از خروج ارز جلوگیری نماید.
وی اضافه کرد: با به انتها رسیدن تولید و تحقیقات این بذرها و فروش آنها به کشاورزان، سراغ بذرهای دیگری می رویم اما می خواهیم اولویت تولید بذرهای بعدی را جهاد کشاورزی بر مبنای نیاز بازار تعیین کند تا جهاددانشگاهی به صورت مأموریت محور پروژه را پیش ببرد.


منبع:

1400/05/12
11:58:12
0.0 / 5
623
تگهای خبر: دانشگاه , فروش
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آزینیک