بالگرد مریخی ناسا بیش از یك مایل پرواز كرد

بالگرد مریخی ناسا بیش از یك مایل پرواز كرد

بالگرد مریخی ناسا در دهمین پرواز خود بر فراز سیاره سرخ مریخ از مرز یک مایل (1.6 کیلومتر) مسافت پرواز خود عبور کرد.


به گزارش روز سه شنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، بالگرد مریخی ناسا به نام «نبوغ» روز شنبه ۲۴ ژوئیه ( ۲ مرداد) دهمین پرواز خودرا بر فراز سیاره مریخ در یک منطقه صخره ای به نام «لبه های برآمده» انجام داد.
دهمین پرواز نبوغ پرخطرترین آنها شمرده می شود. در این پرواز نبوغ خودرا به ارتفاع ۱۲ متر بالای سطح مریخ رساند، پس از سوی جنوب از جنوب غربی به سمت مجموعه ای از برجستگی های صخره ای به نام «لبه های برآمده» رفت و پس از دور زدن به یک منطقه فرود در فاصله حدود ۱۰۰ متری در غرب محل اولیه بلند شدنش بازگشت.
با انجام این پرواز، مجموع مسافتی که «نبوغ» تابحال روی مریخ پیموده است، از یک مایل (۱.۶ کیلومتر) گذشت.
این پرواز باید حدود ۲ دقیقه و ۴۵ ثانیه طول کشیده باشد و در طول این زمان انتظار می رود که از دیدگاه متفاوت عکسهایی در مسیرش گرفته باشد.
پرواز دهم نبوغ شاخص مهمی شمرده می شود، برای اینکه بدین سان این بالگرد دو برابر شمار پروازهای در اصل طراحی شده بوسیله مهندسان ناسا را انجام داده است.
ناسا انتظار داشت که بالگرد نبوغ در پرواز چهارم یا پنجمش هنگامی به حد نهایی سرعت و توانش برسد، سقوط کند.
اما نبوغ بارها از انتظارات فراتر رفت. حتی هنگامی در پرواز ششمش در ماه مه (اردیبهشت) به سبب یک اشکال فنی در میانه هوا تعادلش را از دست داد، توانست به سلامت فرود آید.
برنامه بالگرد نبوغ بعنوان یک نمایشگر فناوری شروع شد، اما ناسا بعد از پرواز چهارم در اواخر ماه مه یک ماموریت ثانوی هم به آن داد.
نبوغ از آن هنگام به بعد آغاز به کاوش در پهنه های جدید مریخ و آزمایش عملیاتی کرده است که ناسا ممکنست بخواهد با بالگردهای فضایی آینده اش انجام دهد.
نبوغ در آخرین پروازهایش به اکتشاف نواحی کاوش نشده «دهانه جیزرو» - یک دهانه برخوردی که حدود ۳.۵ میلیارد سال پیش با آب پر بود- پرداخت و هر بار در نقاط جدیدی در آن فرود آمد.
کاوشگر «استقامت» ناسا بعد از فرود بر سطح مریخ در ماه فوریه، بالگرد نبوغ را بر سطح این سیاره سرخ پیاده کرد. این بالگرد ۸۵ میلیون دلاری نخستین بالگرد ارسال شده به سیاره ای دیگر است و جهت بررسی فناوری های مورد نیاز برای پرواز در سیارات دیگر طراحی شده است.
نبوغ ۲ دوربین به همراه دارد که اطلاعات پرواز را ثبت می کند. این اطلاعات توسط مریخ نورد استقامت نیز مشاهده می شود. این بالگرد از چهار بال کربنی تولید شده که به دو موتور جداگانه متصل شده اند و در جهت مخالف هم می چرخند. سرعت چرخش موتور این بالگرد ۳۷ دور بر دقیقه می رسد، در صورتیکه میانگین سرعت موتور یک بالگرد معمولی روی زمین ۴۵۰ دور بر دقیقه است. همین طور این بالگرد، از صفحات خورشیدی برای شارژ باتری لیتیوم-یون و پرواز خود بهره برده است.
کاوشگر استقامت روز پنج شنبه ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰ (نهم مرداد ۱۳۹۹) زمین را به مقصد سیاره سرخ ترک کرده بود.


1400/05/06
09:37:58
0.0 / 5
814
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آزینیک