توسط محققان كشور؛

پلت فرم بومی خودروی هوشمند طراحی شد

پلت فرم بومی خودروی هوشمند طراحی شد

پژوهشگران در یک شرکت دانش بنیان محصولات نرم افزار و سخت افزاری را تهیه کردند که زمینه تولید خودروی متصل به اینترنت فراهم شده و بواسطه آن ارتباط با خودرو و ارسال اطلاعات به آن امکان پذیر است.هدی اسکندری مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان تولیدکننده «پلتفرم خودرو متصل» به خبرنگار مهر اظهار داشت: روز به روز اتومبیل های هوشمند یا متصل به اینترنت در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و خیلی از شرکتهای خودروساز دنیا به دنبال طراحی و تولید این نوع از وسایل نقلیه هستند.
وی اظهار داشت: یکی از نیازهای تولید خودروی متصل ایجاد زیرساخت ارتباطی و کسب و کار آن است که بتوان انواع سرویسهای ارزش افزوده را بدون صرف زمان بر روی یک بستر ارائه کرد که توانستیم در این شرکت دانش بنیان زیرساخت کامل خودروی متصل را طراحی، اجرا و به مرحله بهره برداری برسانیم.
مدیر شرکت دانش بنیان اضافه کرد: با عنایت به تعدد واحدهای کنترل در هر خودرو و همینطور تنوع خودرو در بازار، شناخت زبان های ارتباطی آنها نیازمند زیرساختی دقیق و به روز است؛ ازاین رو پلتفرمی طراحی کردیم که این زیرساخت را برای خودروی متصل فراهم می آورد.
اسکندری با تکیه بر این که اساس پلت فرم خودروی متصل، دانش ارتباط با خودرو است، تصریح کرد: پلت فرم خودروی متصل طراحی شده در این شرکت امکان ارتباط دوطرفه با خودرو و ارسال فرمان به عملگرهای خودرو را فراهم می سازد.
مدیر این شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه علاوه بر پلت فرم خودروی متصل، موفق به تولید دو محصول «ردیاب پلاس اولت را» و «دیاگ بلوتوثی» شدیم، افزود: این دو محصول تنها دو نمونه از محصولاتی هستند که می توانند بر مبنای پلتفرمی که طراحی کردیم زمینه خودروی متصل را فراهم بیاورند.
به گفته وی، محصولات دیگری همچون تلماتیک، سرویسهای ارزش افزوده و … هم می توانند تحت پلتفرمی که طراحی کردیم قرار بگیرند و زمینه ایجاد یک خودروی هوشمند را ایجاد کنند.
وی با اشاره به اینکه مبحث مدیریت ناوگان حمل و نقل با خودروی متصل متفاوت می باشد، اظهار داشت: خیلی از شرکتهای دانش بنیان و غیر دانش بنیان در جهت مدیریت ناوگان حمل و نقل محصولاتی عرضه کردند اما در این شرکت توانستیم از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری در زمینه خودروی متصل محصولاتی را به تولید برسانیم.
اسکندری اضافه کرد: سامانه های مدیریت ناوگان صرفا جهت کنترل و مدیریت ناوگان حمل و نقل بوجود آمده اند و در بعضی سامانه ها امکان ارتباط یکطرفه و محدود بر بستر پروتکل OBD فقط با ECU موتور خودرو وجود دارد. این ارتباط محدود فقط قادر به خواندن پارامترهای موتور خودرو مرتبط به استاندارد آلایندگی است اما مبحث خودرو های متصل فراتر از این مباحث است.
وی تصریح کرد: به بیان دیگر، قابلیت مدیریت ناوگان حمل و نقل بخش کوچکی از قابلیت های پلت فرم خودروی متصل است.
وی با تکیه بر این این که در ایران تابحال اقدامی جدی در جهت توسعه بستر خودرو های متصل انجام نگرفته، اظهار داشت: تجمیع سوابق و دانش فنی لازم در شاخه های تخصصی متنوع در این شرکت، منجر به تولید «پلتفرم خودرو متصل» و چند محصول دیگر بر طبق این پلت فرم شده است.
اسکندری با اشاره به اینکه هم اکنون با یکی از خودروسازها رایزنی هایی برای به کار گیری این محصول دانش بنیان داشته ایم، اظهار داشت: این خودروساز پس از یک سال و نیم تست، تاییدیه استفاده از پلت فرم خودروی متصل و دو محصول ردیاب پلاس اولت را و دیاگ بلوتوثی را عرضه کرده و مقرر است روی خودرو های تولیدی خود استفاده نماید.
به گزارش آزینیک به نقل از مهر، این شرکت دانش بنیان توسط ستاد توسعه فناوری فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری مورد حمایت قرار گرفته است.

1400/05/01
11:44:41
0.0 / 5
705
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
آزینیک