ساخت دستگاه تصفیه پساب ایرانی با هم افزایی فناوری پلاسما و كویتاسیون

ساخت دستگاه تصفیه پساب ایرانی با هم افزایی فناوری پلاسما و كویتاسیون

به گزارش آزینیک یک شرکت نانویی با هم افزایی فناوری پلاسما و کویتاسیون دستگاه تصفیه پساب تولید کرد که باعث تخریب میکروارگانیزم ها، ترکیبات آلی آلاینده و ترسیب فلزات سنگین موجود در آب می شود.


به گزارش روز شنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، دستگاه تصفیه پساب مبتنی بر هم افزایی فناوری پلاسما و کویتاسیون به منظور تصفیه انواع پساب ها و بازچرخانی آنها جهت استفاده مجدد طراحی و ساخته شده است.
این دستگاه برپایه هم افزایی دو فناوری پلاسما و کاویتاسیون باعث تخریب میکروارگانیزم ها، ترکیبات آلی آلاینده و ترسیب فلزات سنگین موجود در آب می شود. از مزایای این دستگاه میتوان از توانایی تخریب مواد بسیار پایدار، حجم کم فضای اشغالی فرایند تصفیه، استفاده نکردن از مواد شیمیایی، کاهش هزینه در مقایسه با روش های مشابه، حذف فلزات سنگین و کاهش تولید لجن حجمی نام برد.
در این دستگاه از ترکیب دو فناوری پلاسما و کویتاسیون برای تصفیه استفاده می شود. فناوری پلاسما در واقع بهره گیری از تخلیه الکتریکی ولتاژ بالا با ایجاد نقاط پرانرژی درون آب با استفاده از رژیم های پلاسمایی همچون تخلیه آرک، تخلیه تابان و تخلیه تاریک به صورت پالسی بدون افزایش دمای توده سیال نسبت به حالت های معمول است که کاهش مصرف انرژی و افزایش توان تخلیه در زمان کوتاه را به دنبال خواهد داشت.
فناوری کویتاسیون با استفاده از ماژول های ایجاد کویتاسیون (اریفیس پلت، ونتوری، روتاری و گردابی) و ایجاد اختلاف فشار، سبب ایجاد حفرات ماکرو/ میکرو شده و با انفجار آنها نقاط پرانرژی تولید می شود.
در این دستگاه بخش پلاسمای پالسی با ایجاد تخلیه الکتریکی درون آب، محیطی مستعد برای تخریب آلاینده ها فراهم می آورد. رادیکال هیدروکسیل اکسنده که بسیار قوی است در این مرحله تولید می شود ولی در روش های معمول بخش زیادی از آن تاثیر اکسندگی خویش را نمی گذارد. معمولا بخش زیادی از حفرات تولیدی در بخش کویتاسیون بدون انفجار در راه آب قرار می گیرند، با هم افزایی پلاسما و کویتاسیون و کنترل شرایط و هندسه ترکیبی، بهره وری افزایش خواهد یافت.
تخریب و خنثی سازی آلاینده های آلی حاصل از فاضلاب های صنعتی، معادن، خانگی، تصفیه پساب های بیمارستانی حاوی ترکیبات خطرناک، تصفیه آب های آلوده و سمی به فلزات سنگین و میکروارگانیزم ها همچون موارد مورد استفاده از این دستگاه است.منبع:

1400/04/20
22:42:23
0.0 / 5
493
تگهای خبر: صنعت , فناوری
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آزینیک