آب را گرامی بداریم

آب را گرامی بداریم

بحران کم آبی و خشکسالی بسیار جدی تر از حد تصور است؛ با این وجود خیلی از افراد ناآگاه این معضل را شوخی می پندارند و کوچکترین دغدغه ای در مورد هدر رفتن آب ندارند.هنگامی که در کوچه ها قدم می زنیم، بعید است حداقل یک نفر را نبینیم که درحال شستن ماشین یا پارکینگ با آب تصفیه شده شهری نباشد. اگر کمی جسارت داشته باشیم و دغدغه بی آبی و محیط زیست آزارمان دهد، شانس خودرا امتحان می نماییم و مودبانه با مقدمه ای کوتاه درباره کم آبی و این که این میراث گرانبها برای فرزندانمان است؛ از وی خواهش می نماییم که از آب شرب برای شستن ماشین، پارکینگ و حیاط استفاده نکند. اگر خیلی خوش شانس باشیم و مکالمه به دعوا نیانجامد، به احتمال زیاد یکی از این دو عبارت را می شنویم: "به شما مربوط نیست" یا "پولش را می دهم"!

به عنوان یک شهروند که هر روز با مشغله های مختلفی درگیر هستیم، ترجیح می دهیم ترک معرکه نماییم و حرمت خودمان را نگه داریم، ولی تا ساعت ها در ذهن با این فرد ناآگاه و سطحی نگر بحث می نماییم.
آیا تو می دانی بهای واقعی آب چقدر است؟
آیا می دانی کشور ما جزو معدود مناطقی است که در بیشتر نقاط آن آب شرب به راحتیِ بازکردن شیر آب در اختیار قرار نمی گیرد؟
آیا می دانی بدون آب نهایتا یک روز زنده می مانی؟
آیا می دانی در بسیاری نقاط کشور مردم در حسرت یک لیوان آب سالم و گوارا هستند؟ و خیلی سوالات دیگر...
نمی دانم چطور می توان به این افراد آموخت که باید آب را گرامی بداریم، در مصرفش محتاط باشیم، مراقبش باشیم.

آمار و ارقام بسیار وحشتناک تر از تصور ماست

سازمان ملل متحد گزارشی موسوم به «ارزیابی جهانی کاهش خطر بلایا: گزارش ویژه خشکسالی سال ۲۰۲۱» را منتشر نموده است که نشان میدهد در قرن حاضر حداقل ۱.۵ میلیارد نفر تحت تاثیر خشکسالی قرار گرفته اند و خسارات ناشی از این وضعیت بیش از ۱۲۴ میلیارد دلار ارزیابی شده است. البته در این ارزیابی خسارات وارد شده به خیلی از کشورهای درحال توسعه ارزیابی نشده است و انتظار می رود خسارت واقعی بسیار بیش تر از این مبلغ باشد.
در طول سالهای آینده بخش عمده ساکنین زمین عمر خودرا با نگرانی از کمبود آب سپری خواهند کرد. در دوره هایی تقاضا خیلی بیشتر از میزان عرضه آب خواهد شد و کمبود آب عامل اصلی فرسایش خاک و کاهش محصولات خیلی از مزارع خواهد بود.
بر طبق این گزارش، حالا خشکسالی به یک بحران جهانی تبدیل گشته و تا اختتام قرن حاضر به غیر از چند کشور انگشت شمار، سایر کشورهای جهان با خشکسالی دست به گریبان خواهند بود.
ساکنین زمین از پنج هزار سال قبل درگیر خشکسالی بوده اند، اما حالا کارهای بشر سبب تشدید خشکسالی شده و نتایج آنرا در مناطق وسیعی از زمین گسترش داده است. افزایش جهانی جمعیت نیز تعداد بیشتری از افراد را در مناطق مختلف زمین تحت تاثیر نتایج نامطلوب خشکسالی قرار داده است.

به عنوان یک شهروند با رعایت چه راهکارهایی می توانیم در مصرف آب صرفه جویی کنیم؟

- سیفون سرویس بهداشتی را کنترل کنید تا نشتی نداشته باشد. نشتی سیفون می تواند روزانه تا ۳۸۰ لیتر آب را هدر دهد.
- از انداختن دستمال یا ته سیگار در توالت خودداری کنید. برای اینکه هربار که از سیفون استفاده می کنید ۱۸ تا ۲۵ لیتر آب مصرف می شود.
- یک بطری پلاستیکی پر از شن را به شکلی درون سیفون قرار دهید که مانع عملکرد تجهیزات درون آن نشود. با این کار حجم آب ذخیره شده درون سیفون کاهش پیدا می کند و روزانه تا ۲۰ لیتر در مصرف آب صرفه جویی می شود.
- مدت دوش گرفتن را کوتاه کنید. باز ماندن دوش حمام در هر دقیقه بین ۲۰ تا ۴۰ لیتر آب را هدر می دهد.
- هنگام مسواک زدن، شیر آب را ببندید.
- هنگام اصلاح صورت شیر آب را ببندید.
- شیرها و لوله ها را کنترل کنید تا نشتی نداشته باشند. حتی یک نشتی کوچک می تواند روزانه ۲۰۰ لیتر آب را هدر دهد.
- ماشین ظرف شویی را تنها زمانی روشن کنید که تمام فضای آن با ظروف کثیف پر شده باشد.
- ماشین لباسشویی را تنها زمانی روشن کنید که تمام حجم آن با لباس کثیف پر شده باشد.
- هنگام شستشوی سبزیجات شیر آب را ببندید.
- یک بطری آب خنک در یخچال نگه دارید تا نیازی به باز گذاشتن شیر برای خنک شدن آب نداشته باشید.
- هنگام شست وشوی دستی ظروف، شیر آب را باز نگذارید.
- باغچه را در ساعات خنک روز و تنها در فواصل زمانی موردنیاز آبیاری کنید.
- از گیاهان مقاوم در مقابل خشکی در باغچه استفاده کنید.
- برای نظافت پیاده رو، حیاط و پله ها از جارو استفاده کنید.
- از کودکان بخواهید از شلنگ و آب پاش برای بازی استفاده نکنند.
- لیوان آب را تنها به میزان مورد نیاز پر کنید.


یک چهارم از جمعیت کره زمین تحت تاثیر کمبود شدید آب

بر اساس گزارش جدید انستیتوی منابع جهان، نزدیک به یک چهارم از جمعیت کره زمین تحت تاثیر کمبود شدید آب قرار دارند.
گرمای شدید و خشکسالی های طولانی شرایطی هستند که به اعتقاد پژوهشگران با تغییرات آب و هوایی زمین بر شدت آنها افزوده می شود و در سال ۲۰۱۹ میلادی بخش بزرگی از سطح زمین را تحت تاثیر قرار داده اند. در نتیجه منابع آب موجود در خیلی از مناطق زمین به میزان نگران کننده ای کاهش یافته است.

محققان انستیتوی منابع جهان با تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به ۱۳ شاخص در رابطه با آب توانستند میزان کم آبی در سراسر زمین را ارزیابی کنند. بر طبق این بررسی ها بیش از یک چهارم جمعیت زمین همچون مراکز جمعیتی موجود در ۱۷ کشور مختلف، در معرض خطر کمبود شدید آب قرار دارند که ۱۲ کشور از آنها در خاورمیانه و آفریقای شمالی قرار دارند.

این مناطق گرم و خشک هستند، به منابع محدود آب دسترسی دارند و افزایش مستمر تقاضا، سبب تشدید کمبود آب می شود. تغییرات آب و هوایی زمین نیز موضوع را پیچیده تر می کند.

به اعتقاد پژوهشگران، کمبود آب بزرگترین بحران موجود در جهان است که کسی حرفی از آن نمی زند و نتایج آن شامل خطر کمبود غذا، جنگ، مهاجرت و عدم ثبات مالی است. دولت ها بمنظور محافظت از شهروندان خود در مقابل خطر کمبود آب باید زیرساخت های سبز را توسعه دهند، از سرزمین های بارانی و حوزه های آبخیزداری محافظت کنند و از سیستم های تصفیه آب سازگار با محیط زیست بهره بگیرند. همین طور لازم است استراتژی های کارآمدی را برای تصفیه، استفاده مجدد و بازیافت فاضلاب توسعه دهند.
از: سپیده کاشانی


1400/04/20
13:58:53
0.0 / 5
898
تگهای خبر: سرویس , محصولات
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
آزینیک