چگونه استقامت استخوان ها افزایش می یابد؟

چگونه استقامت استخوان ها افزایش می یابد؟

به گزارش آزینیک نانو فناوری با کمک قابلیت هایی که به مواد می بخشد، در حوزه پزشکی کاربردهای گسترده ای یافته و بافت های سخت بدن مانند دندان و استخوان را مستحکم می کند.


یکی از چالش های حوزه پزشکی، عرضه راهکار درمانی مناسب شکنندگی و استقامت اندک اندام های سخت بدن انسان همچون دندان یا استخوان است. صدمه های بوجود آمده در اثر شکستگی یا پوکی استخوان، چالشی بزرگ برای بیماران است که تا قبل از ورود فناوری نانو به این عرصه، راه کارهایی چون استفاده از بافت های کاشتنی یا مواد جایگزین استفاده می شد.
اما این روش ها با وجود مزیت ها و کمک رسانی که به بیمار داشتند، چندان بی عارضه و صدمه نبوده و ناسازگاری با بدن، برخوردار نبودن از انعطاف و کارایی کافی از مهم ترین مشکلاتشان بود.

ریزذره ها و استقامت بافت ها
یکی از طریق کارهای نوآورانه ای که در سالهای اخیر به کمک بیماران درگیر با عارضه های استخوانی آمده استفاده از سیمان های استخوانی است.
در حالی که کاربرد سیمان استخوانی به بیشتر از نیم قرن پیش بازمی گردد، استفاده از نانوفناوری در این محصول رایج شده است و فضای خالی درون استخوان ها و پروتزها نقشی مهم در کارایی و استقامت بافت استخوانی ایفا می کند. این محصول با استفاده از خواص نانوپلیمرها، بعنوان آغازگر و یک مایع تثبیت کننده که با یکدیگر مخلوط شده استقامت می یابند، ایجاد می شود.
از این ماده میتوان برای افزایش استقامت و ایمنی استخوان، بیماران نخاعی و درمان شکستگی های ناشی از پوکی استخوان استفاده نمود. خیلی از کشورها هم اکنون این محصول را توسعه داده اند و نیمی از درمان های استخوانی و دندانی با پروتزهای پرکننده انجام می شود.
فناوری نانو در این محصول اخیرا وارد شده است و در کنار تعدادی معدودی از شرکتهای آمریکایی و اروپایی که این محصول را تولید می کنند، توسعه طرح ها و محصولات با بومی سازی فناوری آن در کشورمان توسط شرکتهای دانش بنیان نانویی شروع شده است.

حمایت طرح های فناورانه
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این معاونت با برگزاری رویدادهای چالشی و رقابتی برای عرضه طرح های فناورانه توسط ستادها، زمینه را برای توسعه تولیدات دانش بنیان ایران ساخت بخصوص در حوزه نانوفناوری فراهم نموده است؛ ساخت مواد سیمانی و بافت های استخوانی با کمک فناوری نانو، یکی از همین زمینه ها به حساب می آید و ستاد توسعه فناوری نانو، پشتیبانی از ایده پردازان فعال در این عرصه را محور قرار داده است.
شرکت های دانش بنیان و ایده پردازان فعال در حوزه نانومواد استخوانی، توسط ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت می شوند تا تولیدات این حوزه توسعه پیدا کند. بر همین مبنا تا کنون بیشتر از ۲۰ عرضه فناورانه در چارچوب محصول، طرح تحقیقاتی و نمونه اولیه دریافت شده است.
طرح های مفهومی دریافتی توسط کرگروهی تخصصی مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرند و بعد از آخر مدت زمان تعیین شده، ایده ها و طرح های برگزیده برای تولید محصول اولیه مورد حمایت قرار می گیرند. ساخت نمونه اولیه بعد از انتخاب طرح در مدت زمان ۳ ماه صورت می گیرد. علاقمندان می توانند طرح های نوآورانه خود تا آخر مردادماه سالجاری و بر مبنای محورها و الگوهای عرضه شده به ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناروی ریاست جمهوری ارائه نمایند.


1400/04/16
23:34:09
0.0 / 5
664
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آزینیک