راه روشن ایران در پیشتازی در عرصه نانو سعید سركار

راه روشن ایران در پیشتازی در عرصه نانو سعید سركار

آزینیک: با اختتام سه ماهه نخست سال جاری و ورود موفق فناوری و محصولات دانش بنیان ایران ساخت خصوصاً در زمینه تجهیزات سلامت، تولید ماسک و فرآورده های ایمنی به بازارهای بین المللی، ایران نشان داده است که راه روشنی در فتح بازارهای جهانی و پیشتازی در عرصه علم و فناوری نانو پیش رو دارد.


با وجود تمامی دیدگاه های مغرضانه و نفرت افکنی های دشمنان نسبت به توانمندی های کشورمان، ایران در راه توسعه دانش و فناوری گام هایی بلند و روبه جلو پیموده است که بر هیچ کس پوشیده نیست.
ایران با عزم ملی که حدود یک دهه پیش شکل گرفت و با وجود همه موانع و مشکلات همچون تحریم های ظالمانه توانست با اهتمام جدی به پیشرفت فناوری نانو در بخش نخست سیاستگذاری، به جایگاه فعلی خود در نانوفناوری برسد.
جمهوری اسلامی ایران با برنامه ریزی مستمر در فناوری نانو و انجام برنامه های حمایتی، آموزشی و ترویجی توانست گفتمان نانو فناوری را در طول دهه نخست توسعه فناوری نانو ترویج کند و در دهه دوم برای پیشرفت این فناوری در بین مخاطبان مختلف از عموم مردم تا جامعه علمی، فناوران و شرکت های مختلف و فراهم آوردن زیرساخت های مناسب برای توسعه این فناوری گام بردارد.
برنامه ای که به کمک آن توانستیم ضمن ارتقای بنیان های عملی و تحقیقاتی توسعه فناوری نانو و اشراف علمی بر این حوزه برمبنای یک الگوی پیشرفت درون زا و برون نگر، به دستاوردهای قابل توجهی دست یابیم و اثبات نماییم که اگر بخواهیم، می توانیم در یک فناوری پیشرفته و نوظهور فقط بهره بردار نباشیم بلکه در توسعه ی آن نقش جدی ایفا نماییم.
قرارگرفتن در میان کشورهای برتر جهان در عرصه تولید علم نانو، توسعه فناوری های پیشرفته نانو در داخل کشور، تولید محصولات و تجهیزات مبتنی بر این فناوری ها و رسوخ آن به صنایع موجود کشور، قسمتی از دستاوردهای کشور در حوزه فناوری نانو هستند که بر کسی پوشیده نیست.
جهش علمی نانو و توسعه دانش آن در بین اقشار دانشگاهی و علمی کشور، حالا به بار نشسته و در عرصه تولید محصولات نانو ایران ساخت و افزایش حجم فروش آنها قابل مشاهده می باشد.
ابتدای دومین گام از مسیر پیشرفت فناوری نانو، یکی از موارد و اولویت های مهم در امتداد توسعه محصولات داشن بنیان ایران ساخت است و توانستیم در این حوزه نیز به موفقیت های شایان توجهی دست پیدا نماییم.
موارد گوناگون صادرات محصولات ایرانی به کشورهای مختلف در ۵ قاره جهان نمونه موفقی از این دستاورد باارزش است که نشان از توان بالای شرکت های ایرانی در ورود به بازارهای بین المللی دارد.
اما برنامه بعدی نانوفناوری در آینده پیش رو، بر پیشتازی ایران در بخش دانش، فناورانه و دانش بنیان مستقر است.
بر اساس سندگسترش کاربرد فناوری نانو در افق ۱۴۰۴ با اجرای برنامه دوم پیشرفت نانو، پروسه بهره برداری از آثار اقتصادی و اجتماعی فناوری نانو و مشارکت در مسابقه جهانی در این حوزه رقم می خورد.
سیاست ها و برنامه های توسعه فناوری نانو در دوره ۱۰ ساله دوم تا افق ۱۴۰۴ بر مرجعیت علمی و پرورش محققان ایرانی تراز اول جهان، توسعه و تجاری سازی فناوری های نانو با نوآوری جهانی، صنعتی سازی و تحول در صنایع موجود کشور بر پایه تحقیقات و فناوری های بومی نانو متمرکز شده است.
اما یکی دیگر از ضرورت ها برای یکه تازی ایران در عرصه نانوفناوری، توسعه همکاری علمی، فناوری و صنعتی بین المللی در قالب تبادلات چندسویه برمبنای یک رابطه تعامل محور در امتداد پیشرفت توانمندی های فناورانه است؛ بطوریکه فقط دریافت کننده نانو و مصرف کننده آن نباشیم و بتوانیم تجربیات و توانمندی هایمان را به دیگر کشورها ارائه نماییم.
یکی دیگر از برنامه های اولویت دار ستاد توسعه فناوری نانو، وارد کردن این فناوری به زندگی مردم جامعه است؛ بطوریکه با توسعه و تولید محصولات و خدمات کارآمد نانو، شاهد ارتقای نقش آفرینی فناوری نانو در افزایش کیفیت زندگی مردم باشیم.
با اختتام سه ماهه نخست سال جاری و ورود موفق فناوری و محصولات دانش بنیان ایران ساخت خصوصاً در زمینه تجهیزات سلامت، تولید ماسک و فرآورده های ایمنی به بازارهای بین المللی، ایران نشان داده است که راه روشنی در فتح بازارهای جهانی و پیشتازی در عرصه علم و فناوری نانو پیش رو دارد.
*دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوریمنبع:

1400/04/12
22:16:59
0.0 / 5
605
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آزینیک